Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: arda1998
Eser Sıra Numarası: 220214eser15


                                   KAYGILARIM, KORKUM OLMAYACAK

       İnsan yaşamını kuşatan ve insanla var olan bir olgudur kaygı. Bu olgu yaşamımızın her anında bizimledir. Ailemizin bizim için yaşadıkları bu endişe çocukluğumuzdan başlar bizi etkilemeye. Hayatımızın en güzel yıllarında, okul sıralarındayken telaşlarınız geleceğimiz konusunda.


Henüz on iki yaşındaydım ilk kaygılarımla tanıştığımda. Konservatuar sınavlarına hazırlanırken ‘ya başaramazsam’ telaşım vardı. Belki bu düşünce aileme karşı mahcup olmama duygusuyla birleşmiş bir kaygıydı. Daha sonra, üç yıl boyunca acaba iyi bir Anadolu Lisesi’ne girebilecek miyim endişesi. Daha az top oynayıp, daha az sokağa çıkıp, daha az çocukluğumu yaşayıp, daha çok ders çalışıp, daha çok dershaneye gittiğim o yıllar.
Şimdi lise sıralarında yeni bir kaygı fırtınasının içindeyim. Biliyorum ki, zekâm ve ailemin desteğiyle bu fırtınayı da savuşturacağım. Sonra… Sonrasında doğru mesleği seçip seçmediğim, üniversiteden mezun olduğumda iyi bir iş bulup bulamayacağım endişesine düşeceğim.
Ayrıca sadece kendim için değil ülkem ve dünya için de gelecek adına endişelerim var. Küresel ısınma, çevre kirliliği gibi dünyadaki tüm canlıları etkileyen çevresel sorunlar…
Fakat eminim ki günümüzdeki ilerleyen teknoloji ile birçok sorunun üstesinden gelip olumsuz gelişen olayları engelleyebiliyorsak, gelecekteki teknoloji ile eminim ki küresel ısınma, çevre kirliliği gibi çevre sorunlarının da üstesinden gelebiliriz.
Sanıyorum bu kaygılarım benimle birlikte yaşamım boyunca yanımda olacak.Daha iyi bir okul, daha kaliteli bir üniversite, daha keyifli ve dolgun maaşlı bir iş,daha mutlu bir yaşam, daha iyi, mutlu ve barışçıl bir dünya, daha, daha… Hiç kesintisiz, ömür boyu, üzerlerine yenileri eklenerek…
Bir yazıda okumuştum,“Zekâsı düşük olan insanların kaygıları olmaz, onlar sadece temel ihtiyaçlarını karşılar, çünkü beyin bilgi üretemez.” Bu nedenle sıfır kaygı hedef değildir. Hedefe yönelik kaygı enerji verir. Ben de derslerimi etkilememesi, gelecekte iş sahibi olmama ve kariyer yapmama engel olmasın diye endişelerimin korkuya dönüşmemesi için endişelerimi olması gerektiği kadar yaşayıp, kaygılarımı kontrol altında tutmam gerektiğini biliyorum.


       Sonuçta, ailemin de bana öğrettiği şu ki; gelecek endişelerimi kaygı boyutuna çıkarmamalıyım. Bunun için de hayatımın her döneminde bakış açımda iyimserlik içinde olmalıyım. Duygu ve düşüncelerimde oluşturduğum iyimserlik, belleğimi ve zihnimi daha temiz tutacak, gerilim ve endişelerden uzaklaştıracaktır. Montaigne  “Bize düşen hayatın hakkını vererek yaşamak, yaşamaktır” der. Bence de… Hem de sonuna kadar…         


önceki eser / sonraki eser