Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: başak1996
Eser Sıra Numarası: 170214eser03


                                                 YA BENLİĞİMİZ KAYBOLURSA
         Hayatın temelini üç kavram oluşturur. Dün, bugün ve yarın. Dün elimizde olmayandır, yaşanmıştır. Bugün tutunabildiğimiz bir dal misali avuçlarımızın içinde olandır. Ancak yarın en gizemli olandır, bilinmeze yolculuktur. Belki de bunun içindir özlemle bekleyiş, umutlar, hayaller…
Gelecek arzu edilendir. Sabırsızlıkla beklenendir. Ancak bazen en gizli korkulardır.Dillendirilmeyen endişelerdir. Bilemez insan önündekinin ne olduğunu. Belki de onu korkutan bu belirsizliktir.
Asıl endişe edilen yozlaşan ahlâki değerlerin gelecekteki görüntüsüdür.Geçmişin sıcaklığını, samimiyetini gelecekte bulamama düşüncesi endişenin bir diğer boyutudur.Çocukluğumuzun oyunlarını, sohbetlerini götüren modern dünyadır gelecek.
Bilim ve teknoloji her zaman hayranlık uyandırmıştır. Bizleri içine çekmiş, bizim için yepyeni bir dünyanın kapısını aralamıştır. Ancak en uzağımızdakinin bir tuş kadar yakın, en yakınımızdakinin bir tebessüm veremeyecek kadar uzak olması teknolojinin bugünüyken yarını düşünmek ise tüyler ürpertici olandır.
Mazi dedikleri olgunun sıcaklığını, samimiyetini tadan insanların geleceğin endişe dolu dünyasında bulunması ise yürek burkutucudur. İzleri her saniye silinen geçmişin büyülü atmosferi sadece bir anı olarak kalmaktayken bu atmosferin gelecek nesilleri etkilemeyecek olması ise yaşlı zihinlerin ortak acısıdır.
Zamanın akışına yetişmek imkânsız, zaman hızlı ve baş döndürücü olarak akmakta. İmkansıza sahip olmak için verilenler ise bizi biz yapan değerlerimiz, bayramlarımız, düğünlerimiz hatta ölümlerimiz.
Var oluş mücadelesi içinde insanı insan yapan duyguların yok olması geleceğin en soyut endişesidir. Bizler kendimizi konuşarak değil, duygularımızla ifade etmekteyiz. Bazen acı dolu bir bakış bazen küçük bir tebessüm ama nasıl olursa olsun duygu yüklü bir şekilde… 
       Geçmişin dünyasında duygular uçlarda yaşanırdı bugün gözlerden okunabiliyor. Peki ya gelecekte…Dün ve yarın arada kalan ise bizleriz. Duygularımız, yaşadıklarımız hatta varlığımız. Dün anılar arasında kaybolurken, bugün ilmek ilmek işleniyor. Gelecek yalnızca endişe ve belirsizlik olmaya devam edecek.