Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: blue1511
Eser Sıra Numarası: 210214eser13


                                               TÜRKİYE’DE KİTAP OKUMAK
    Okumak, anlamak, anlatabilmek…Bu kavramların hepsi okuma alışkanlığından geçiyor. Kitap okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli faktörlerden biridir, ki Türkiye’de bu alışkanlık henüz sağlanabilmiş değil. Okuma alışkanlığımız yok. Zamanını okuyarak geçiren bir toplum değiliz.


Eğitim sisteminin gelişmiş, fakat okuma yüzdesinin düşük olduğu bir ülkenin, gelişmemiş ülkelerden hiçbir farkı yoktur. Kendini geliştirmeyi bilen ülkelere baktığımızda ise kitap okuma alışkanlığını en üst seviyede tuttuklarını görmekteyiz. Şunu çıkartabiliriz ki; kitap okuyan insanlardan oluşan ülkeler güçlüdür. Daima kendilerini geliştirmek için çabalarlar. Diğer ülkelerden bir adım daha önde olurlar ve büyükler gelecek nesillerdeki çocuklara büyük bir örnektirler. Bazı sayısal verilere baktığımızda Türkiye’nin çokça geride kaldığını görmekteyiz. Sayısal veriler; Türkiye’de her 100 kişiden sadece 7’sinin kitap okuduğunu gösteriyor. Japonya’da ise yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye’de sadece 23 milyon. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları iken Türkiye’de bu rakam 10 ABD dolarının altındadır. Bir Japon yılda ortalama 25 kitap okuyor; bir İsviçreli yılda 10 kitap; bir Fransız yılda ortalama 7 kitap okuyor; Türkiye’de ise 6 kişiye yılda 1 kitap düşüyor. 


     Biz bu alışkanlığı arttırmak yerine, kendi çözümsüzlüğümüzü kendimiz yaratıyoruz. Bu bilince eren insanlar kendi kültürel değerlerine daha sıkı sarılırlar. Bu da  evrensel kültüre daha kolay taşınır. Aynı zamanda milletlerin birbirleri ile mücadelelerinde ‘kaliteli nüfus’ en önemli silahlardan biridir. Dünya devi olmaya hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka kitaba yönelmeleri gerekir. Tüm bunlar benim şevkimi, heyecanımı ve gelecek hayallerimi gölgeliyor. Hatta kaygıdan vazgeçtim. Gelecek beni korkutuyor.önceki eser / sonraki eser