Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: debağlacı1847
Eser Sıra Numarası: 230214eser58


                                                        GELECEĞİM (?)
      Gelecekte karşılaşabileceğimiz olumsuzluklara hazırlıksız yakalanmamak için vakit varken hazırlık yapmalıyız. Tıpkı karıncanın ağustos böceğine verdiği dersteki gibi endişelerimize, doğru zamanda doğru adımlar atarak kendi iyiliğimize karşı yön verebiliriz.
Genelde lisede ve üniversitede okuyan gençlerin bazen aile baskısı bazen de kendi gelecek planları doğrultusunda belirledikleri hedefe ulaşamama korkusu var. Bunda en büyük faktör işsizlik olsa gerek. Bunun yanı sıra bir de üniversite mezunu olup iş bulamayanlar var. Galiba genç nüfus çok fazla olduğu için bu tip sorunların çıkması çok da anormal değil.
Gelecek endişesi genelde hayatta bir yere gelme amacındaki kişilerde daha çok görülüyor. Bir süre işsiz gezinmek daha sonra ilk bulunan saçma işe girmek  bunu fark edip paradan fedakarlık yapıp kişisel gelişim için çaba harcamak sonra kendi işini kurmaya çalışmak. Bu arada da ilk yatırımları yapmaya başlamak. Bunlar hayatın büyük bir kısmını kapsıyor ve insanlar bunu en kısa şekilde yapamamaktan korkuyor.
Bir de kendine güvenecek bilgisi, birikimi olmayan kişilerin yaşadığı, sıkıntılı günlere ve uykusuz gecelere mâl olan bir kaygı da olabilir. En az 15 yılını okumaya, öğrenmeye harcamışken tek damla karşılığını alamamak da bitirir insanı.
Aileniz büyümeye başladığınızı söylemeye ve ileride ne iş yapacaksın gibi soruları fısıldamaya başladığında elleriniz terliyorsa ve gözleriniz doluyorsa gelecek kaygısı taşıyorsunuz demektir.
Benim de geleceğe yönelik endişelerim var tabi. Bu hem yakın hem de uzak gelecekte geçerli. Üniversite sınavı yaklaştıkça edinmek istediğim meslekle ve yaşamak istediğim yerle ilgili birçok soru işareti ortaya çıkıyor. Zannediyorum ki geleceğe yönelik bu kaygı daha çok üniversite son sınıfta falan olur. Önümüzdeki birçok örnek de kaygının artmasına sebep olabiliyor. Üniversiteyi bitirip diplomayı eline aldığı halde hâlâ işsizse bir insan o zaman içinde gittikçe büyüyen bir endişe olur.
Yaşamak için çalışmak zorundaysanız, yaşam standartlarınızın daha da altına düşebilme ihtimaliniz de oldukça yüksektir.Bu da insanı korkutur. Bir de başka yaşamların sorumluluğunu da üzerinize aldıysanız bu kaygı had safhadadır.
      Güvenliğin ve huzurun olmadığı yerlerde de insanlar gelecekle ilgili endişe taşırlar. Yatırım yapmaktan ve büyük sermayeleri güvensiz yere bağlamaktan korkarlar. Ve bu sonuç da ekonomik büyümeyi ve gelişmeyi engeller. Bazen de insanlar sosyal hayatta gelecek endişesi taşırlar, cesur adımlar atamazlar. Zaman zaman işini kaybetme korkusu, çıkarlarını kaybetme korkusu insanları doğru işi yapmaktan ve doğruları söylemekten alıkoyabilir.