Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: deniz0246
Eser Sıra Numarası: 180214eser03


                                     GELECEĞİM ENDİŞELERLE KAPLI

    Gittikçe yaklaşıyoruz bitime. Hayatımızın bitimi midir yoksa insanlığın bitimi midir bilinmez ama yaklaştığımız bir son var.Gelecek gelmesin dedirten endişelerim var.Geleceğimden, geleceğimizden korktuğum yanlar var. Teknoloji eşittir insanlar desem yanlış demiş olmam her halde.O kadar bütünleştik ki teknolojiyle olmazsa olmazlarımız haline gelir oldu aletler. Bu teknoloji daha şimdiden yaşantımızın merkezi olduysa,  bizi bu kadar esir aldıysa gelecekte gelişen teknolojiyle biz ne hale geliriz bilinmez. Ailemizin yanında durup sohbet etmek yerine odamızda bilgisayarımızla vakit geçirmemiz,televizyona odaklanmamız bir yana arkadaşlarımızla bile buluşmak yerine sosyal iletişim ağlarını kullanmamız bir yana.Tabi ki teknolojiye karşı değilim ama kendimizi tutamayan biz gençler, gelecekte daha beter duruma gelmemiz büyük bir olasılık.

Çocukluğumuz daha masumdu. Arkadaşlarımla buluşmak yüzümü güldüren tek şeydi.Şimdi buluşmanın yerini görüntülü arama aldı.Arkadaşlarımla yeni oyunlar keşfetmek,  telefon ya da bilgisayardaki oyunlara kilitlenmekten daha eğlenceliydi. Ailemle gezmek hafta sonunun vazgeçilmeziyken evde bilgisayar başında sitelerde gezmeye başladım.

Aile, arkadaşlık bağlarının gittikçe kopması,  derslere çalışılmaması, uyku düzeninin bozulmalarını hep bununla bağdaştırabiliriz. Teknoloji hayallerimizi, isteklerimizi de etkiledi. Artık yeni oyuncak isteyen çocuklar göremiyoruz, ellerinde bebekler, arabalar yok.Onların yerine tabletlerini taşıyorlar.Çocukluk kadar masum olan hayallerimiz son model telefonlar, bilgisayarlar,televizyonlarla kaplı. Evet,teknoloji ilerliyor ve ilerledikçe bizler toplumdan uzaklaşıyoruz.Geleceğe gittikçe teknoloji canavarları oluyoruz farkında değiliz.Teknolojinin esiri biz oldukça,her şeyi yapanlar teknolojik aletler oldukça meslekler birer birer yok olacak.Birçok işimizi bilgisayardan yapan bizler ilerde oy vermek için bile bilgisayarı kullanır hale geliriz belki de kim bilir.Belki de düşüncelerimiz okunacak yüzümüzden. Gizlimiz kalmayacak. Çocukların resimlere aktardığı uçan arabalar yer alçak belki de.Gelecek bir sürü yenilikle gelecek.Yeni teknolojilerle gelecek.Bu yenilikler sonucunda kendimizi teknolojiye kaptırmamızdır endişem,birbirimizden uzaklaşmamızdır endişem,insanlığı kaybetmektir endişem.

        Ben daha gençken bile teknolojiyle gelecek bir gelecekten endişe duyuyorum. Gelecek kim bilir neler getirecek bizlere. İster elli yıl sonra ister bin yıl sonra biz geliştikçe, imkân kolaylaştıkça korkacağımız, endişe duyacağımız bir şeyler mutlaka çıkacaktır.