Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: dilara1234
Eser Sıra Numarası: 210214eser14


                                          SEVDİKLERİM YANIMDA OLACAK MI ?
        Hepimiz yaşamımızın bir döneminde mutlaka herhangi bir konuda endişeye kapılmışızdır.Bir de bu endişemiz ya da endişelerimiz geleceğimize işler daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.Tüm bu geleceği görme, geleceği görmeye çalışma çabalarına biz insanlar doğuştan sahibizdir.Tabi ki de bu durumun hayal gücüyle de yakın ilgisi var. Büyüklerimiz sürekli söyler :”Çocukların hayal gücü çok gelişmiştir.” diye.Evet doğru çocuklar daha çok şey kafalarında tasarlarlar. Yani sadece hayal kurarlar.
Yaş biraz ilerleyip özellikle de ergenlik dönemine geldiğimizde ise bu hayalini kurduğumuz konularla ilgili endişelerimiz başlar.Buna göre olay tek kelimeyle sadece “ kader ”dir. Kader bilincinin farkına varmaya başlamış olmamızdır.Henüz ergenlik döneminde bulunan bir birey olarak birçok endişelerim var diyebilirim.
Bu endişeler az önce de söylediğim gibi, kader kelimesiyle tanışmamla ve bu kavramı sorgulamayla filizlendi. Birkaç saniye  sonra ne olacak diye başladım. Birkaç sene sonrasına kadar ilerledim. Mesela birkaç sene sonra hedeflediğim üniversiteyi kazanmış olacak mıyım ? Üniversiteyi kazandım diyelim mezun olacak mıyım ? hadi mezun da oldum iş bulabilecek miyim ?
Sevdiklerim yanımda olacak mı? Ya da kimin yanında ve nasıl olacağım ?
İşte bu soruları hatta şimdilik benim için sorun gözüken soruları en ince ayrıntısıyla düşünüyorum. Cevap bulmaya çalışıyorum. Ancak her seferinde verdiğim cevap olmasını istediğim cevap oluyor. Bazen de olmuyor. İşte bakın görüyorsunuz ya hala bu endişelerim içerisinden çıkmış değilim.
Resmen bir girdap,  çıkılması zor bir girdap. Düşünüyorum da psikolojik olarak ergenlik döneminde tamamen harap olmuş olan başta ben olmak üzere arkadaşlarımın tümünün tek sorunu bu.Sürekli beynini tırmalayan soruların cevaplarını bulamamak. Bizler cevaplarını bulamayacağımız ya da bizi cevaplara ulaştıracak yöntemlerini bilmediğimiz soruları hiç sevmeyiz. Bu yüzden bu tür sorulardan kaçarız.
“Olsun bilmemek değil öğrenmemek ayıp.” Zaman her şeyin ilacıdır diyeceğim. O gün de gelecek ve ben şu anda endişe duyduğum tüm soruların cevaplarını alacağım.Eee ondan sonra yine başlayacağım sonraki günler için endişelenmeye.Zaman sürekli aktıkça, kısacası hayat sürekliliği devam ettikçe,  geleceğe karşı endişemizde sürecek. Biz insanlar hep bir merak içerisindeyizdir. Her geçen gün bu daha da artıyor.Bunu hiç birimiz yok edemeyiz. Yani anlayacağınız çocukluktaki hayal gücüyle başladı endişelerimiz, günümüzdeki yetişkin bir bireyin merakına kadar ilerledi.
       Şimdilik çocuklara bol eğlence, yaşıtlarıma sabır, yetişkinlere ise meraklarının sürekliliğini sağlayacak günler diliyorum. Unutmayın bu endişeler şükürler olsun ki hiç bitmeyecek !