Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: dolunay1121
Eser Sıra Numarası: 230214eser07


                                                         ENDİŞELER KUYUSU
        Hayat  çizilmiş bir resim gibidir. Her insan bu resme baktığında farklı anlamlar yükler hayata. Kimi, hayat gökkuşağı gibidir, yedi rengiyle dokunur yüreğimize derken kimi de hayat siyah perdeler giymiş bir güneş gibi  karartır yüreğimizi diyebilir.
Hayat; mutluluklar, dostluklar ,aşklarla  dolu olduğu gibi hüzünler, özlem  ve endişelerle de  dolu bir sanattır.Yaşayan her insan bir sanatçıdır. Herkes kendi sanat eserini ortaya koyar.Ona farklı renkler katar. Bazen rengarenk bazen zifiri karanlık olabilir. Karanlık perdeler inebilir gözlerimize.
Hayatımızı karanlık kılan olaylardan biri de endişelerimizdir. Hayat endişeler içinde sonu belli olmayan derin bir kuyuya benzer. Kimi bu kuyudan çıkmaya başarır kimi ise hayatın zalimliğine esir olur.
 Genç, çocuk, yaşlı, kadın demeden hepimizin geleceğe dair endişeleri  vardır.Yedi  yaşındayken okula alışamamanın endişesini duyar bir çocuk; on dördündeyken  iyi bir lise kazanamamanın.Lise yıllarında iyi bir üniversitenin endişesini yaşarken, üniversite bitince   iyi bir iş bulabilme endişesi sarar yüreğini.Yine bitmez endişeler. Otuzlu yaşlarda iyi bir evlilik ve çocukların telaşı başlar. Ellili yaşlarda çocuklarına iyi bir gelecek hazırlama endişesi, yaşlılıkta hastalanma endişesi, yalnız kalma endişesi… Sürer gider bu böyle.Ta  ki ölüm gelip insanların kapısını çalana kadar. Endişelerle oyalanırken nice mutlulukları kaçırdığının, güzellikleri göremediğinin farkına bile varamaz. Bu aslında hepimizin çok iyi bildiği basit bir gerçektir. Ama vazgeçer miyiz endişelenmekten?
Ben on beş yaşında bir lise öğrencisiyim. Herkes gibi benim de hayallerim, umutlarım var geleceğe dair. Başarılı olmak istiyorum. İyi bir yaşam, mutlu, huzurlu bir yuva… Bunlar için gerekli olan tabi ki öncelikle iyi bir iş. Bunun öncesinde de iyi bir okul. İstediğim her  şeyin temelini atıyorum  şu ara. Bu da endişelerimin artmasına neden oluyor. Gelecekle ilgili doğru kararlar verememekten korkuyorum. İşte endişeler de burada başlıyor. Soru işaretleri her gün çoğalıyor: Acaba güzel bir okul kazanacak mıyım,  acaba istediğim bölüme girecek miyim, bunun için yeterince çalışıyor muyum, sınava hazır mıyım,  sınava hazırlanabilecek miyim ?
Sınava hazırlanabilecek miyim? sorusu yeni soruları, yeni endişeleri getiriyor beraberinde. Derslerde başarılı olabilecek miyim? Bu kadar çalışma yeterli mi, heyecanımdan dolayı bildiklerimi unutur muyum?  Lise birinci sınıfta duyduğum, bu endişeler daha sonraki sınıflarda da artan sorularla sürecek. Yıllar geçecek o zaman da iyi bir meslek için endişelerim başlayacak.
Bir insan, kendine yakışan ve sevdiği mesleği seçerse  mutlu olabilir. Notaların sözlere eşlik ettiği gibi insanlar da kendi mutluluklarına eşlik ederler. İyi bir işim olursa her şey yoluna girer diye düşünürler.Evet ben de öyle düşünüyorum. Ama biliyorum ki  o zaman da başka endişelerim  olacak ve çok iyi biliyorum  ki bunun  sonu gelmeyecek.Keşke hayata dair endişelerimiz, gelecekle ilgili güzel beklentilerimizin, umutlarımızın, hayallerimizin önüne geçmese, Keşke  bunu başaracak gücümüz olsa.

       Yine endişelendim  değil mi ?