Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: dream1905
Eser Sıra Numarası: 220214eser06


                                                              YA TUTARSA?
    Geleceğimiz; Andrew Stanton’un yönetmenliğini yaptığı, 2008 yılı yapımı “Wall-e” adlı animasyon filminden farksız olmayacaktır.
İnsanlar, şimdiden Uzaya kurdukları yeni yaşam merkezlerini güzel hayaller ile inşa ederken, üretilen robotlar tarafından Dünya temizlenme aşamasına girecek. Ne zaman böyle bir hale geldiğimizin farkında olmadan sonu olmayan uçuruma doğru sürükleneceğiz. Düşmeden önce aklımızın başına gelmesi de ayrı bir hüsran olacak doğrusu. Hammadde ihtiyacının karşılanamayacak olması ise insanların gözlerinin daha da açılmasını sağlayacak. Etrafta bir kelebek bile kalmayacak gördüğümüzde yüzümüzü güldürecek, bizi mutlu edecek.Ya toprağa ekip sadece su vererek lezzetli meyveler aldığımız, doğanın en güzel varlıkları hayvanlara yuva olan o muhteşem ağaçlar? Belki de gelecek çocuklar fabllarda, masallarda ana kahraman olarak tanıyacak onları. Eğer ileride yaşanılacak bir dünya kalırsa şayet; Küresel Isınma’dan etkilenen ozon tabakasının bırakın delinmesini, yukarıda gördüğümüz atmosfere gökyüzü bile diyemeyeceğiz. Bu durum, maviye ve beyaza hasret kalacağımızın işareti olacaktır. Teknoloji ile gelişmeye çalışırken düşünce ile gerileyen devletler, okyanusların derin sularına batık gemiler misali karışacaktır. Bilhassa ilerleyen zamanlarda Atatürk’ün “Gençliğe Hitabe”de biz gençlere söylediği “ Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.” cümlesi, kelimesi kelimesine geleceğimize uyarlanacaktır. Dünya çıkar-amaç güdülen bir yer haline gelecek ve insanlar yardım amaçlı yaptığı bir işin manevi değil maddi yönden kazancını düşünür hale gelecektir. Çağdaşlaşma uğruna kaybettiğimiz kültür ve benliğimiz ; tüm askerini savaşta kaybetmiş bir komutandan farksız olmayacaktır.Savaş demişken Sanayi Devrimi ’nden sonra açığa çıkan hammadde arayışı ve güçlü devlet olma akımı yeniden baş kaldıracak yahut hiçbir devlet bu akımdan sağ çıkamayacaktır.Genç nüfus yerini orta yaşlı ve yaşlı kesime bırakacaktır.Bunun başlıca sebeplerinden biri ; ebeveynlerin kendi kirlettikleri dünyaya çocuk getirmeme isteği bir diğeri ise kariyer yapma arzusudur.Bir de geçim sıkıntıları var tabi.Hammadde olmayışı ; enflasyonun yükselmesine ve bu da geçimin zor hale gelmesine sebep olacaktır.En kötüsü de belki de ileride, sokaktan camdaki annesine seslenen bir çocuğun sesine hasret kalabilme olasılığımızdır.Ya da sevdiklerini uzun zamandır görmeyen birinin otobüsten inince onu bekleyen sevdiklerinin sarılma anına bir kez daha şahit olamayacağımızdır.
    Tüm bunlara rağmen yaşanılacak bir dünya için biz Türk gençlerine yakışan , bu durumların olabileceğini göz önünde bulundurarak Atatürk’ün bizlere söylediği “İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen ; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır.” Bu cümle ile vazifemizi yerine getirmektir.