Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: esmer3642
Eser Sıra Numarası: 160214eser06


                                                         HAYALLER VE ÇABA 
        İnsan düşünür düşündükçe büyür ve büyüdükçe öğrenir. İnsan öğrendikçe akıl ve iradesini kullanmayı başarır. Akıl ve irade her zaman var olan bir şey,  tek sorun doğru düşünüp aklı kullanmaktır. İnsanların öngörme becerisi zamanı geleceğe dönüştürür.Gelecek umut, arzu ve hayallerle birleşen bir güneş olur ve yüreklerde ışıldar. Küçük yüreklerin hiç karanlığı görmemesi ise umut ve arzulardan geçer.
“Gelecek ah gelecek “her zaman bizi düşündüren endişelendiren ve bir çaba haline dönüştüren bir hayat başlığıdır. Benim geleceğe karşı endişelerim gerçekten büyük, henüz 14 yaşındayım, hayatı yeni yeni öğreniyorum.Geleceğimin nasıl olacağını bilmiyorum fakat nelerin güzel yapacağını biliyorum. İlkönce korkuyorum rüzgâr gibi esen, karlar kadar beyaz, yazlar kadar yakıcı olan hayattan korkuyorum, o kadar zor ki limana varacakken, batan gemi gibi olmak tan korkuyorum. İnsan karanlıktan korkmaz mı? Işığın geleceğini düşünüp endişelerini yarıya indirmez mi? Bende sonbaharı yaşayıp ilkbaharı düşünerek endişelerimi yarıya indiriyorum. Şuan buzlu bir camdan bakıyor gibi görünsem de ben o buzları çoktan erittim ve kendime bir ayna yaptım her şeyde kendimi aradım ve gelecekte çizeceğim yolun nasıl olacağına öğle karar verdim. Aklın kalbe oynadığı oyunlar gibi bugünümüz yarınımızla oynuyor, değiştiriyor garanti ediyor. Bu yüzden okul okumuyor muyuz? Bugünümüz yarınımızı garanti etsin diye.
        Hani “ne olmak istiyorsun?” diye bir soru soruyorlar ya benim hep verdiğim cevap öğretmen olmaktı. Okul olan hayatımızda yeni şeyler öğreniyorum birazda ben öğretici olmak istiyorum, eğer olamasam başka bir dalda gelişirsem ziyanı yok orada da mutlaka öğretecek bir şeyler çıkar. Bir bakmışız gelecekte bir gün gelmiş, endişe ettiğimiz her şeyi bir çınar ağacı kadar güçlü durarak kazanmışız. Deniz nasıl gökyüzünün rengini almışsa bizde öğrendiklerimizi öğretmişiz.