Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: eylül1980
Eser Sıra Numarası: 220214eser12                                                    DÜŞLERİM VE ENDİŞELERİM                                                
         Geleceği düşünüyor musunuz? Endişe kaplıyor mu yüreğinizi zaman zaman. Bir bilinmeze sürüklendiğimizi hissediyor musunuz siz de?Ben düşünüyorum ve umutsuzluk kaplıyor içimi.
 Henüz yaşım 17 benim.Kanım daha bir deli akıyor damarlarımda. Hayatın tadını çıkarmam, pervasızca, eğlenerek yaşamam gerekirken ben, gelecekle ilgili endişelerim yüzünden karamsarım.
Hayal kuruyorum. Çocukların her şeyin para olmadığını bildikleri, parklarda kaçırılma, tacize uğrama gibi korkuları olmadan özgürce oynayabilecekleri bir gelecek çok mu zor? Gençlerin düşüncelerini özgürce dile getirebildikleri, becerilerini ülkenin neresinde olurlarsa olsunlar geliştirip dünyaya bunu yansıtabildikleri, yasaklar olmadan gençliklerini diledikleri kadar yaşayabildikleri bir gelecek…Koskoca iş, aile sahibi adam ve kadınların ay sonunu nasıl getireceğiz, çocuklarımızı nasıl büyüteceğiz, onlara iyi bir gelecek bırakabilecek miyiz, yaşlanınca huzurlu ve güvende olabilecek miyiz gibi endişelerinden kurtulup yaşlarının gerektirdiği gibi sorumluluk sahibi ama bir o kadar da rahat bir yaşam sürdükleri bir gelecek. Yaşlılıkta sefalet içinde, banka kuyruklarında değil de sıcak evlerinde torunlarını seven yaşlıların yüzlerindeki gülümsemeyi hayal ediyorum.
Tabi bunların hepsi,  benim hayallerim.  Gidişata bakılırsa benim hayallerim biraz uçuk kalıyor. Yaşlılar evlerinde değil. Torunlarını sevmeleri gerekirken, erkeklerin bir kısmı taksicilik yaparken kadınlar temizliğe gidiyor. Peki, o koskoca adam ve kadınlar? Para, eğitimsizlik, kadın cinayetleri, hırsızlıklar, töre, taciz ve tecavüzler. Politikacılardan söz etmek bile gelecek kaygımı arttırıyor. Yaşanan olaylar eylemden çok meydan muharebesine dönüşüyor, insanlar ölüyor. Gençler ölüyor. Düşüncelerini dile getirmek isteyen gençler… Onların özgürlükleri internette veya değil yasaklanıyor. Sadece ülkemizin değil dünyanın her yerinde gençler yetenek ve düşünce olarak engelleniyor. Ne alınan eğitim eşit ne de verilen haklar adaletli. Özgür değiliz! Ne cinsel yönelimimiz ne de siyasi görüşümüz veya dini düşüncelerimiz kimsenin umurunda değil. Farklıysak, kendimiz olmaya çalışıyorsak, suçluyuz. Dışlanmayı, darp edilmeyi hatta öldürülmeyi hak ediyoruz. Peki çocuklar? Şimdiki gençler bu kadar baskının içindeyse onların geleceğini düşünebiliyor musunuz? Şu an bile dedeleri yaşlarında insanlarla evlendirilip kaçırılan tecavüze uğrayıp öldürülen çocuklar… 
       Bu sadece ülkemiz için değil, bütün dünya için geçerli açlıktan ölen insanlara karşılık obezitenin kol gezdiği ülkeler var. Bu kadar zıt ve kötü bir geleceğe ilerliyoruz. Gelecekte ahlaktan yoksun, bencillik içinde yüzen yaşadığımız yeri ve insanlığımızı kaybeden varlıklar olacağız. Korkutucu değil mi? Şimdiki durumumuz bu kadar vahim iken geleceğe umutla bakmak ne kadar mümkün? Benim hayallerim ve endişelerim.  Bu kadar karamsar biri değilim ama sanırım başka seçeneğim yok. Korkarım gelecek güzel günler sadece hayallerde kalıyor.