Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: frambuaz1998
Eser Sıra Numarası: 220214eser05


                                               IŞIĞA HAMİLE DÜNYA
          Gelecek umutlu bir gerçek. Tüm hassasiyetiyle ileri görüşlülük, deneyim, farkındalık…Gelecek, yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersleri zamanında kullanmaktır; olasılıktır, olasıdır; her şeyden ziyade geçmişten günümüze biriktirdiğimiz bilgilerin bize vaat ettikleridir. Yaşadığım dünya içinde insanların sorumsuzca ve bilinçsizce bir hayat yaşamaları gelecekte beni büyük endişelere sevk ediyor.İnsanlar üretmeden harcamaya, sorumluluklarını yerine getirmeden bilinçsizce yaşamaya, dünya hayatını sadece eğlence ve vakit geçirme duygusuna sahip algıladıklarından bize bırakılan güzel dünyayı aynı şekilde kullanmamaktadırlar. Bunun tek açıklaması insanların büyüdüklerini zannedip legolarını kenara bıraktıklarında, egolarının tavan yapması oldu.
Gün geçtikçe artan nüfus, birden çok sorunu da beraberinde getirir oldu.Mesela gelişen teknolojiyle insan beyni makineleştirildi ve geleceğe bakış açısı, fikir üretmek tekdüzelikten ibaret olmaya başladı. En acınası da yeni neslin gerçeklerin son eşiğine rastlamaları oldu.İnsanlar bencilleştikçe toplum gerileşti.En azından şu an durum, gidişatın böyle olduğunu göstermekte.Egoizm başlı başına bir dünya markası; bencillikten önlerini göremeyen herkese bilginin ışığı umarım çok geç olmadan yansır.Çünkü ne varsa öğrenmekte ve öğretmekte var. Varsayalım ki karşımda biri var: Benim bir yumurtam olsun, karşımdaki kişinin de bir yumurtası olsun. Ben ona bir yumurta vermiş olayım, o bana bir yumurta vermiş olsun; böylece ikimizin de birer yumurtası olur. Bu örnekte yumurtayı bilgi olarak değiştirelim;  iki taraf da birbirine birer bilgi verdiğinde, iki kişi de oradan ikişer bilgiyle ayrılır.İşte somut ve soyut olan nesneler arasındaki ince çizgi…Sırf kendi bilgisini, deneyimlerini bir başkasına aktarabilmek, insanların önlerini açıp doğruya eriştirebilmek için çalışan sürüyle iyi insan var ki hayatımızı, hayatları sadece kendi çıkarlarını düşünen dar beyinli insanlardan ırak tutmak en mantıklısı olur.Işığa hamile bir dünya düşünün, ne kadar gerçekçi, ne kadar refah bir ortam,bu da geleceğin habercisi.
         Bizlere kalan bu dünyayı en iyi, en verimli şekilde kullanmaktır; her konuda görmüş, yaşamış, deneyimli kişilerden bir şeyler öğrenmeye çalışmak, bize verdikler bilgileri önümüze ışık bellemektir. Sorunlardan şikayet etmek yerine çözüm yolu aramaktır.Toplumsal çerçeve içerisinde herkesin fikrini önemseyen, herkes için iyi dileklerde bulunan bir geleceğe zemin hazırlamalıyız.Olaylara ben değil biz olarak bakmalıyız. Daha çok üretip, daha yararlı işler yapmalıyız. Geçmişteki deneyimlerimizi yerinde, doğru zamanda, ders çıkararak kullanmalıyız.Çünkü geçmişini bilmeyen bir toplum, geleceğini bilemez.