Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: fırça0402
Eser Sıra Numarası: 210214eser29


                                                     GELECEK BİZİM ELİMİZDE
       Gelecek…Kimse gelecekte neler olacağını bilmiyor ama herkesin bir endişesi var. Teknoloji ne kadar ilerlese de şartların daha da zorlaşacağını ve hayatın daha da sıkıcı bir hale geleceğini düşünüyorum. Bence gelecekte teknoloji o kadar ilerleyecek ki insanların birbirleriyle yüz yüze konuşmasına gerek kalmayacak. Her şey o kadar hızlı ve basit olacak ki bir noktadan sonra sıkılmaya başlayacağız.Keşke tek problem bu olsaydı. İnsanlar zaman geçtikçe medenileştiklerini söylüyorlar ama bazıları tam tersi geriye gidiyor.Eskiden yapılmış hataları tekrar yapmaya başlıyorlar.Ben kişisel olarak ülkemizin durumunu da göz önünde bulundurarak bizim için de aynı şeylerin geçerli olduğunu düşünüyorum.
Çevre kirliği ve küresel ısınma…İnsanlar dünyayı sanki üzerinde yaşadıkları bir ev olarak değil de bir çöplükmüş gibi kullanıyorlar. Sürekli çevreyi kirletiyorlar, hayvanları öldürüyorlar ve sahip oldukları şeylerin değerini bilmiyorlar. Bir gün gelecek ve bunların hepsi yok olacak. Ben ağaçsız ve kirli bir dünyada yaşamak istemiyorum. Bunlar aslında herkesin bildiği ve her gün dile getirdiği problemler ancak kimse gerçek tehlikenin farkında değil. Bunun dışında insanlar da gün geçtikçe değişiyorlar. Sahip oldukları değerden ve kültürden uzaklaşmaya başlıyorlar. İnsanlar onlara sahip çıkmazlarsa gelecekte arkadaşlık ve sevgi kavramları yok olacak. Şimdi bile sabahları karşılaştığı insanlara “günaydın” demeden kafasını çevirip gidenler var. Bu durum gelecekte daha ne kadar kötü olabilir düşünemiyorum.
Bence saygı, gelecekte de elimizde tutmamız gereken en büyük değer. Eğer insan saygısını kaybederse hayata karşı olan umutlarını, sevgiyi ve en önemlisi insanlığını kaybeder.Şu an da bile yavaş yavaş bunu kaybetmeye başlıyoruz. Örneğin annelerimiz ve babalarımızın aileleriyle ve öğretmenleriyle olan ilişkilerindeki mesafe ve saygı yok olmaya başladı. Bu yozlaşmanın artmasından endişe duyuyorum.
Gelecekte savaşların tekrar başlayabileceğini düşünüyorum.Çünkü artık paraya, hükmetmeye ve yönetmeye olan ilgi o kadar arttı ki insanlar ellerindekinin değerini bilmeyip daha fazlasını istiyorlar.Ülkeleri yöneten insanlar ülkelerini daha iyi hale getirmeye değil de daha çok zengin olmaya daha çok şeye sahip olmaya çalışıyorlar. Tabi bunların yanında fakir, eğitim görmemiş ve birçok şeye muhtaç olan insanlar da var.Bu iki durumun arasındaki uçurumsa gün geçtikçe daha da belirginleşiyor. İşte bu kadar fakirlik, cahillik, zenginlik ve güç arasında savaşların tekrar patlak vereceği kesin ve bu sefer bu savaşlar tarihte yaşananlardan çok daha korkunç olacak.Çünkü elimizdeki teknoloji ve onun getirdiği süper gelişmiş silahlar ile insanların birbirini öldürmesi çok daha kolay hale gelecek.Şu anda bile her isteyen bir silaha sahip olup sokaklarda terör estirebiliyor.Onca masum insan boş yere zarar görüyor.Gelecekte silaha ulaşımın çok daha kolay olabileceği düşüncesi içimi ürpertiyor. Bu gerçekten çok korkunç.Gelecekte iş bulma sıkıntısının daha da artacağını düşünüyorum. Çünkü teknoloji ilerleyecek ve makineler insan gücü yerine kullanılacak. Böylece insanlar para kazanamayacak ve açlık artacak.
            İşte bunlar benim gelecek hakkında endişelerim.Bu durumlar düzelmezse gelecekteki hayatın çok daha kötü olacağına inanıyorum.Bu yüzden sahip olduğumuz değerlere, aile bağlarımıza, ülkemize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız.Geleceğimizi korumalıyız.