Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: galaksi0028
Eser Sıra Numarası: 230214eser08                                             ENDİŞELERİMİN SERÜVENİ
          Hepimizin, her gün yarını planlamak, arkadaşlarımızla sözleşmek, bir hafta sonraki sınav için çalışmak, akşam ne yiyeceğimizi, hafta sonu ne yapacağımızı bulmak gibi sıradan ama hiç bitmeyen hatta neredeyse alışkanlığa dönüşmüş düşünceleri vardır aklında.
Bu düşüncelerin daha geniş kapsamlıları da var elbet ama onlar artık düşünce olmaktan çıkmış birer kaygı ve endişeye dönüşmüştür bizler için. “Gelecek Kaygısı”
Geleceğimle ilgili ilk ciddi endişem “Acaba hangi liseye gideceğim?” sorusu olmuştu. Abartısız, üç yılım bunu düşünerek ve istediğim liseye girmek için çalışarak geçmişti. O süre zarfında hiç gelecekte ne olmak istediğimi düşünmemiştim. Şimdi anlıyorum.
Lisenin ilk döneminde kaç meslek hayali değiştirdiğimi hatırlamıyorum bile. Sonra aman yıl sonu notum düşük gelmesin diye çalışırken lisenin ilk yılı hemen geçip gitmişti. Ve artık sıra alan seçmeye gelmişti. Hem ailemin isteği hem de kendi isteğimle sayısal ağırlıklı alanı seçtim. Bu biraz zor da olsa seçim yapmayı başarmıştım işte.
Şimdiki endişelerim daha büyük geliyor gözüme. “Acaba ilk yıl hoşuma giden bölümde iyi bir üniversite kazanabilecek miyim?” sorusu başlı başına göz korkutucu. “Nerede yaşayacağım? İyi bir iş bulabilecek miyim? Sevdiğim işi mi yapmalıyım yoksa maddi geliri iyi olan bir mesleğe mi göz dikmeliyim?...” gibi daha da çoğaltabileceğim ama konusu hep aynı olan geleceğimle ilgili endişelerim bunlar.
Ve nihayet bütün bu endişelerimin tek ilacının “Çalışmak” olduğunu kavramam fazla zaman almadı. Yani endişelerim artık fazla gözümü korkutmuyor eskisi gibi.Çünkü istediğim hedefe planlı bir çalışmayla rahat ve korkmadan ulaşabileceğime inanıyorum artık. Bütün bu endişelerim ve karamsarlığım biraz olsun hafifliyor böylece.Rahatlıyorum. Hayalini kurduğum gelecek için umutlanıyorum.
       Eğer planlı çalışırsam istediğim üniversiteye giderim. İyi bir üniversite de , iyi bir iş demektir. İyi bir iş ise huzur ve mutluluk getirir. Huzur ve mutluluk beni bekliyor. Ve ben ona doğru ilerliyorum, ilerliyorum…