Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: gençdemokrat1923
Eser Sıra Numarası: 230214eser61


                                          GENÇ BİR VATANDAŞIN KORKUSU
          Evet, herkes endişelenir değil mi? Gelecek ve bilinmezlik durumu korkutur insanı. Oysa bazen benim endişelendiğim şeylerden dolayı şaşıran insanlar var. Genel olarak bizim yaşımızdaki gençlerin endişelenmesi gereken: Hayatımız nasıl güzel olur? Hangi meslek daha iyi? Gibi şeyler olduğunu sanıyorlar. Yanılıyor oldukları bir gerçek, mesela ben devletimin ve milletimin geleceği için endişelenirim.
Şimdi bahsetmek istediğim konu daha önce devlet sorunu olarak kabul edilmemiş olabilir ama ben ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum. Sosyal yapının temelini oluşturan, büyük liderlerin arkasındaki gizli güç, kadınlar. Bir de kadına yönelik şiddet. Devlet için neden sorun olacak, değil mi? Mustafa Kemal ATATÜRK kadın erkek eşitliğini sağladı, kanuni kısıtlamaları kaldırdı ve sonuç olarak Türk kadını özgürlüğüyle tanıştı. Tabi diğer taraftan kadını baskı altına almak için kaba kuvvet ve şiddet ön plana çıktı. Devlete sorun olacak kısımsa, toplumu ikiye ayırıp bir kesimi fiziki ve psikolojik baskı altına alan bir zihniyetle, devletin geleceği aydınlık olamaz. Bu şartlarda gelecek için zerre kadar ışık gören, bence çok pozitif bir insandır
“Fazla abartılmış, her ailede olur.” Diyenler elbette çıkacaktır.Devamı var. Bazı yerlerde bu iş yarı resmi ve olağan bir hâl almış.Elbette alır, adamların devletinkinden üstün yasası, insan hayatından değerli bir töreleri var. Toplumun yarısını zincire vurmayı geçtik, güya kurallara göre katletmeye başlamışlar. Şimdi söyleyin bakalım, siz özgürlükleri mahvedenler için gerekli önlemleri almazsanız sayın büyükler (!) devletin önce koruyuculuk vasfını ardından da varlığını riske atmış olmaz mısınız? Bu tür önemsenmeyen sosyal sorunların zaman içerisinde nelere yol açacağı hiç belli olmaz.
        Türk milleti kadınıyla erkeğiyle özgürdür. Bunun tersi bir durum teşkil eden olayların önüne geçilmeden, benim ve elbette yeni yetişen Türk gençliğinin rahat etmesi beklenemez.