Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: gül2658
Eser Sıra Numarası: 230214eser29


                                                    ÖNGÖRME VE ENDİŞE
     Allah, kullarına öngörme becerisi vermiştir. Bu beceri sayesinde bizler bazı durumları, olayları önceden düşünebilir, neler olacağını tahmin ederiz.
Bu beceri insanlarda bazen olacakları önceden tahmin edip ona göre hareket etmelerini sağlayabilir.Örneğin; bir arkadaşınıza, başka bir arkadaşınız hakkında kötü bir şey söylemeyi düşündünüz.Daha sonra bu arkadaşınızın kırılabileceğini ve küs kalabileceğinizi düşünüp buna göre hareket edersiniz. Bu beceri insanların geleceğe yönelik endişe taşımasına neden olabilir.Örneğin; bir sınava gireceksiniz. Bu sınav sizin mesleğinizi belirleyecek. Bunun için ona göre hareket eder ve her şeyi en ufak ayrıntısına kadar bilmek istersiniz. Bu da bizde korku ve endişe uyandırabilir.Ya bir şeyi atladıysam, ya heyecanlanırsam, güzel bir yere gelemezsem… gibi düşünceler kafamızı meşgul eder. Benim de bu gibi endişelerim var. Liseyi bitirince iyi bir yere gelebilecek miyim? Okuldaki sınavlardan ya düşük alırsam? Arkadaşlarım sevinirken ben üzülürsem. İleride karşıma iyi insanlar, arkadaşlar çıkacak mı? gibi. Yani bazı şeyleri sürekli düşünerek, neler olacağını tahmin ederek umutsuzluğa kapılabiliriz.
    Umarım herkes iyi bir yerlere gelebilir.İçindeki endişeleri yok edebilir. İçimizde endişe taşımak yerine kendimize güvenmeli ve yüce Allah’a dua etmeliyiz.