Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: güneş3434
Eser Sıra Numarası: 200214eser04


                                SİBER DÜNYA: GELECEĞİN SAVAŞ ARENASI
     "İzleniyorsunuz. Devletin oldukça gizli bir sistemi var. Günün her saati sizi izleyen bir makine..."*  Fikri  kısmen yanlış olabilir. Belki de sistem, devletin değil de bilinmeyenindir.
Kimin olduğundan önce şunları bi düşünelim: Her gün her yere bilgilerimizi giriyoruz: Boy, kilo, anne kızlık soyadı, banka kartının ilk beş hanesi, nelerden hoşlanıldığı...  Adamlar ne güzel yapmışlar, buradan fotoğrafımı yüklüyorum dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarım görüyor. Sadece arkadaşlarım mı? Cep telefonlarımıza yüzlerce reklam mesajı geliyor: Numaramı nereden aldılar acaba? Aa doğruya ankette yazmıştım. Benim telefonum daha akıllı internetim olmasa bile uydudan gps özelliğiyle takip edilebiliyorum; her tarafında kamera var, üreticisi gizlice kullanabiliyor mu acaba? Bütün bu bilgiler nereye gidiyor? Güvendeler mi?
 Yazılım geliştiriyorlar; insansız hava aracı yapıyorlar, karar verme yeteneği olan makineler üretiyorlar. Her şey basitleşiyor. Uzaktan kontrol edilebilir, güvenli hale geliyor. Savaşta daha az insanımız ölecek çok iyi değil mi? Yüzbaşı Price'ın da söyleyecekleri var: "İnsansız ordular yarattık ama kimse sormuyor: Düşmanlarımız anahtarları çaldığında ne olacak?"**
 İşte şimdi önem kazandı sistemin kimin olduğu. Bütün bilgilerimize sahip olanlar, erişebilenler kaderi değiştirecek. Bütün sinyaller havada yüzüyor, ulaşması güç değil. Ama şifreliler erişilemez olmaları gerekir. Öyleyse güç dengesini belirleyen kimin daha hızlı davrandığı ve sayıların dilinden anladığıdır. Geleceğin anahtarı buradadır. Umarım ki geç kalmamışızdır. Ben bu yazıyı yazarken, biz bu alanda gelişmeye çalışırken bile bizi gözleyenler yoktur.
   Albert Einstein'in 4. Dünya Savaşı'nın taş ve sopalarla olacağı öngörüsü doğrudur. Ve bana göre de cephelerin biri hariç geri kalanlarının taş ve sopa kullanmak zorunda kalacağı, olayın ayrıntısıdır. Yukarıda yazdıklarımdan ileri gelir ki taş ve sopadan başka pek bir opsiyon kalmamakta. Nerede olduğumuzu, ne yaptığımızı bilen, silahlarımızı güç kullanmadan elimizden alabilen düşmana karşı yapılabilecekler sınırlıdır. Benim gelecekle ilgili endişemse o tek cephede olamamızdır. 

--------

*Person of Interest (ABD'de CBS televizyonu tarafından yayınlanan bilim kurgu, suç, drama, gerilim tarzı televizyon dizisi.) dizisinin birinci sezon açılış seslendirmesi.
**Call of Duty serisinin bir karakteri olan Captain(Yüzbaşı) John Price tarafından serinin dokuzuncu yapımı Black Ops 2'de söylenen söz. (Call of Duty ,Activision şirketi tarafından yayımlanan bir video oyunu.)