Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: hayal2078
Eser Sıra Numarası: 200214eser01


                                                                 YAN ETKİ
‘’Ben gelecek için hiçbir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor.’’ –Albert Einstein
Keşke Albert Einstein gibi düşünebilseydim. Lakin günümüz dünyasında bu pek de mümkün olmuyor. Dünya hızla dönerken bazen dengemi kaybedebiliyorum.Korkuyorum.Gelecek için endişelenmek de bir parçam oluvermiş. Endişe duymak; yaşamın yan etkisi.Dünya’nın hızına yetişmek için uğraşırken, bocalamamak için çaba sarf ederken geleceğin ihtimalleri beni korkutuyor, endişelendiriyor, yoruyor.
Ama benim endişelerim kariyerimin, paramın olmamasından biraz farklı.Mesela unutulmak.Ya da özlemek mesela birini, bir duyguyu ya da geçmişi belki.Pişman olmak mesela yaptıklarımdan çok yapmadıklarımdan; yapamadıklarımdan.Örneğin sevememek yaşadığım hayatı.Mesela anlatamamak derdimi kimseye, sırlarımı kendi içime gömmek; yalnız olmak belki, başımı yaslayacak bir omuz bulamamak.Huzurun, mutluluğun tanımayacağım bir duygu olmasına izin vermek mesela. Saçma hatalar üzerine bu duygularla tanışamamak.Evimin, arabamın olmaması değil de hayallerimin, kitaplarımın olmaması mesela.Beni başka dünyalara götüren kapıların kapanması.
Hepimiz yalan söylüyoruz aynalara mesela.Saklanıyoruz kendimizden, gerçeklerden.Yansımalar arkasına gizleniyoruz. Mesela devam etmek aynalara yalan söylemeye. Devam etmek gizlenmeye kendimden. İnanmamak; ben kimsem, ’’o‘’ olduğuma ve bunun beni güzel yapan şey olduğuna.
Özelmişim gibi; düşüncelerim, hayallerim sadece benimmiş gibi hissedememek mesela.Herkesten farklı olduğumu unutmak. Özel olduğum duygusunu kaybetmek.
Mesela beni tanımlayacak şeyin kusurlarımın güzelliği olduğunu unutmak.Sahip olmadığım şeylere tutunmaya çalışmak.İnancımı kaybetmek; kendime, dünyaya.Cesaretimi yitirmek.Sınırları zorlamaktan korkmak mesela.  Dışarıda keşfedilecek harika bir dünya dururken dört duvarın içinde yaşamaya devam etmek. Risk almaktan korkmak; kuralların ve düzenin beni engellemesine izin vermek. Risk almadıkça zirveye ulaşamayacak olduğum farkındalığını kaybetmek.
Peşinden koşacak bir maceramın kalmaması mesela.Ya da hiçbir zaman maceraya sahip olmamış olmak. İçimde hayallerine ulaşmak için çırpınan çocuğa yardım edememek.Telaş içinde yaşamak mesela; hayatın her anının tadını çıkaramadan. Bomboş bir hayat yaşamış olmak belki. Ya da vazgeçmek mesela; hayallerimden, umutlarımdan, başkaları tarafından kabul edilmek uğruna kendimden,olduğum kişiden. Sadece kendim olmak yerine başkalarıyla rekabete girmek.
Kitap okumanın bende bıraktığı hazzı duyamamak.  Geceleri hayaller kurmadan uyuyamama alışkanlığımı kaybetmek.Yükselen binaların arasına daldığında tuhaf bir şekilde hayattan korkan o küçük kız olamamak; benliğimi yitirmek.
   Geçmişe bakıp gülümseyememek.Yaşadığım hayatın ne kadar mükemmel olduğunu düşünememek. Arkamda bıraktıklarımla gurur duyamamak.Daha da ilerisi için umutlu olamamak.Dönüp geriye; ‘’ Endişelerin boşa çıktı.Her anıyla mükemmeldi işte" diyememek mesela…     önceki eser / sonraki eser