Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: iskilip1954
Eser Sıra Numarası: 230214eser52


                                   GELECEK ACABA NASIL GELECEK?
      Gelecek hepimizin  bilinmezidir.Bize  ait olup olmadığını  bilemediğimiz  bir  bilinmez…Ama öyle bir büyüsü vardır ki  bilinmeze bir dünya kurarız.Hayallerimiz vardır planlarımız,korkularımız.Sürekli erteleriz hayatı sabah çalar saati erteler gibi, geç kalma riskini göze alarak.Anı yaşamayı bilmeyiz çoğumuz . Mutlu olmayı hak etmek için  bazı şeyleri başarmamız gerektiğine inandırırız kendimizi, sanki garanti belgeli bir ömrümüz var gibi. Ne büyük  yanılgı ama .                                                              
Hepimizin kendi geleceği ile ilgili düşünceleri ve endişeleri vardır.Herkes kendi eksikliklerini ve yeteneklerini bilir ve ona göre bir yol çizer kendine.Hayat o yol istikametine ne kadar  uyar orası muamma tabii. Benim kendi geleceğimle ilgili çok fazla planım var ve bir o kadar da endişem ‘’Acaba sınavı kazanabilecek miyim?  Doğru mesleği seçebilecek miyim? Seçtiğim meslekte ne kadar başarılı ne kadar mutlu olacağım?’’ gibi .  Şu an öğrenci olduğum için daha çok mesleki  kariyer endişelerim var.
Daha ilerisini düşündüğümde toplumla ile ilgili endişeler duyuyorum .Acaba insanlar arası  ilişkiler  ne konuma gelecek? İyice robotlaşacak mıyız ?Büyüklerimizin kendi zamanlarındaki bayramları aradığı gibi  biz de arayacak mıyız  ki bayramlarımızı ?Daha ne kadar yalnızlaşacak insanoğlu?Aile diye bir kavram olacak mı yoksa sadece sözlükte mi bulacağız karşılığını ? Günümüzde  sadece akşam yemeğinde  bir araya gelen aile fertleri ,yemekleri de mi ayrı ortamlarda yiyecek? Daha ne kadar zalimleşecek insanoğlu, gözünü bürüyen para hırsı daha ne kadar artacak?Şimdi olduğu gibi hep kötüler mi kazanacak, gelecekte de mazlumlar hep zulüm mü görecek?  Gördüğünüz gibi daha bir sürü endişe saya bilirim size .
Ama en büyük endişem hayatı kaçırmak..Çünkü gelecek için kaygılandıkça anı yaşayamıyoruz. Hayat su gibi akıyor avuçlarımızdan  ama biz tutamıyoruz.Zaman akarken ya dünümüze hayıflanmakla ya da geleceğimize kaygılanmakla  meşgul oluyoruz. Unutuyoruz yarına çıkamama  ihtimalini , bir sünger çekemiyoruz dünümüze. 
       Bence mutluluğun formülü  anı yaşamakta bize ait olan tek o çünkü .Dün silinmiş gelecek belirsiz. Geçmişte yaşadığımız tatsız olaylardan ders alıp hayatı akışına bırakmak  bizi mutluluğa götürür. Tamam elbet çizili bir yolumuz olsun ama taslak şeklinde , bırakın ayrıntıları hayat doldursun …