Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kahverengi3993
Eser Sıra Numarası: 230214eser86


                                       HAYALLER, UMUTLAR, KAYGILAR
         İnsanlar meraklıdır, geleceği merak eder ve bir o kadar da geleceğe yönelik kaygı taşırlar içlerinde.
Hayal! Umut ettiğimiz dünya değil midir? Yada içimizdeki haykırışlarla çizdiğimiz bir tablo?İşte ben,tam o tablonun ortasındayım.Sağ tarafta umutlarım,sol tarafta kaygılarım,sağ alt köşede başrol oyuncunun imzası.Küçücük şeylerle mutlu olabiliyorum.bu yüzden çığlıklar,maskelerin altındaki yüzler,tablonun soluna yönelmiş oraya sesleniyor hep .Maskelerin sahibi,bize bu tabloyu hediye kutusuyla sunan kişidir.İnsan yaşamı boyunca hayal  kurar,hayaller bitince de tabloyu oluşturanların boyası bitmiş demektir.
Bunlara rağmen hayal kurmayan insan olduğunu hiç zannetmiyorum ve hiçbir insanın hayallerinde mutsuz sağlıksız veya yalnız olduğunu da…
İnsan dalıp gider bazen uzaklara ,hayalleri orda başlar,birinin gelip ona dokunmasıyla sona erer.Ve şunu da unutmuyorum:İnsan hayal ettiği sürece yaşar.
Evet mutluyum, ama her insan gibi   benim de kaygılarım var elbet. Yalnızlık mesela…
İnsanın bir organının eksik olması ,  sessizliğin tam ortasında olması gibi olsa gerek.Hiç kimse yoktur yanında.Hiç kimseyi göremez,hiç kimseye dokunamaz,hiç kimseyle konuşamazsın.
‘Bir elin nesiyiz?’sorusunu sordurur bazen: Hiçbir şeyi!
Çok üzücüdür yalnızlık, mutsuz olmak ta bir o kadar… Mutsuzsundur adı üstünde.Bazen birine ihtiyaç duyarsın mutlu olmak için,bir şeyler paylaşmak istersin onunla,ama yok!O öyle biri  olsun ki,karşına çıktığında ya kader diyesin yada tesadüf.Sevmeyi bilmelidir en önemlisi.Seni üzmesin,elinden geleni yapsın senin için.Dedim ya,hayaller güzeldir işte.Herkes hayali bitene kadar mutlu,herkes hayali bitene kadar kaygısız.
Bir o kadar huzur da yer elmalı insanların hayatında . Huzur olmalı ve bunu kaybetmekten korkmalı insan. Çünkü huzur olmazsa birinin hayatında,anlamını yitirmiş demektir yaşam denilen şey.
Ailesini  kaybetmekten de korkar insan  ,ve korkmalı da zaten.Ne de olsa bireyleri yetiştiren,bu günlere getiren ailelerimizdir.Her başarının arkasında insanın ailesi saklıdır.Hiç kimseyi değişmezsin ailenle,o kadar değer verirsin onlara.Şunu iyi biliyorum ki ailen seni asla yalnız bırakmaz.O,ailendir çünkü.
Başarı…Başarı mutlu eder insanı,güzeldir.Başarmayı ümit etmeli insan,ümitsizliğe kapılmamalı asla.Birçok şey hakkında endişe duysa da başarıya olan inancını kaybetmemeli.
Bütün bunlara karşın insanı bitirip tüketen öyle bir sorun vardır ki  sağlık sorunudur bu.İnsanın sağlığı yerinde olmadıktan sonra yaşamın ne anlamı olur?Ki yaşayamazsın da zaten.Her işin başı sağlık ne de olsa.
Ama kimileri sağlığının değerini bilmez,çünkü bazı şeylerin değeri onu kaybettikten sonra anlaşılır,insanların kıymeti de aynen öyle.Üzersin,ama sonucunun ne olacağını bilmeden.
       Bazı insanlar güzelliğine çok değer verir , bazıları parasına,malına.Bunlar hakkında endişe duyarlar.Bense mutlu olmama,çevreme ,aileme,şimdiye kadar  elde ettiğim  başarılara değer verip,bunlar hakkında endişe duyuyorum.Kaygılarım çok ve hiç bitmeyecek sanırım.Olması gerektiği gibi,kaygıya değen şeylerim var benim.