Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kaptan0001
Eser Sıra Numarası: 220214eser26


                                                     TÜKENİYORUZ
          Biliyor musunuz?Yaşamın temel kaynağı yok oluyor. Sular kirletiliyor. Peki biliyor musunuz ki kirletilen suların bizlere dahi kalmayacağını.Size sesleniyorum gözü kara ölümünü getiren insan oğlu. Farkına varmanın vakti geldi, geçiyor. Büyüklerime seslenmek istiyorum neredeler diye. Biz gençleri yargılamayı bırakın biz farkındayız.Sizlerden daha çok okuyor daha çok bilinçleniyoruz. Ülkemizde tuzlu su oranı %97 kadar iken tatlı su oranı %3tür. %2si yer altı ve buzullarda buzul şeklindeyken kullanabildiğimiz bunun sadece %1lik kısmıdır.Su kirliliğiyle birlikte su kaybıyla da pençepençeyeyiz. Fabrikaların ağır metalleri günden güne mahfediyor suları, fabrikalar temiz su bırakmıyorlar. Su döngüsü dediğimiz döngüyü bizler bozuyoruz farkına bile varmıyoruz.Dünyanın sonunu da biz yaklaştırıyoruz.

Sonumuzu getiriyoruz. Nasıl mı bozuyoruz? Döngü halindeki suyun kullanmak için aldığımız kısmını döngüye geri bıraktığımızda toprak ve hava kirliliğinden dolayı suyun kimyası ve biyolojisi bozulmakta ve yine bizim suçumuz ki hava,toprak ve çevremizi düşünmeden içimiz acımadan kirletiyoruz. Kimyasını bozduğumuz suyu kullanamamaktayız. Sularımız gittikçe kirleniyor. Genci,yaşlısı,yetişkini hiç mi korkmuyor musunuz?Elinizden ne gelir düşünmediniz mi? İçinizde kaygı, endişe bunlar yoksa siz neredesiniz? Biz Türkiye olarak çok büyük kayıptayız. Zaten çok değil 2030 da Türkiye nüfusu yüzmilyona dayanacak bu da demek oluyor ki  yüzmilyon aynı havayı soluyacak, aynı suyu , toprağı , havayı aynı anda kirletecek. İstatistiklere göre 2030 da yüzmilyona yetecek kadar su kalmayacak. Prof. Dr. Dursun Aydın’ın araştırmalarına göre 2030 yılında Türkiye tıpkı Afrika gibi su fakirliği yaşayacak. 10 sene evvel su savaşları çıkacak denildiğinde gülüp geçiyordum ya şimdi gülemiyorum, korkuyorum. Benim de bedenimde ki kemikleri elleriyle gösterecekleri için korkuyorum. Oysa ki benim içim acıyor. Afrika geliyor da aklıma bizde öyle olacağız yakındır. Afrikalılar ah Afrikalılar ne olur duyuralım sesimizi birbirimize çünkü ben çöle dönmüş bedenlerimizle birbirimize selam vermek istemiyorum.Çözümler çok yetersiz kalıyor çareler tükeniyor. Açık ve net.Ölüm.  
           Ne diyor onlarca sloganlardan bir tanesi suyu kirletmek hayat tüketmektir.Tükendiğimizin farkına varın suyu boşa harcayacak lüksümüz artık yok.