Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: karmaşa3416
Eser Sıra Numarası: 200214eser03                                                                      YIL 2043
       Yıl  2043.Teknoloji yerine kocaman bir çöplüğe dönüşen Dünya’da yaşamak neredeyse imkansız artık. Geçmişte ileri gelen bilim adamlarının öne sürdüğünün aksine ne çok ileri bir teknolojimiz ne de  boyut değiştirebilen makinelerimiz var. Sadece kocaman bir çöplük…
Ne okullarımız ne de her sabah neşeyle kalkıp temiz havasını doyasıya içimize çektiğimiz bir  yaşam alanı var. Dünya sadece gözümüzü bürüyen hırsın , açgözlülüğün , savaşın egemenliği altında . Medeniyet dedikleri vahşet yıllar içinde Dünyayı yerle bir etti.
Kısa süre içinde devletler sadece küçük bir toprak parçası için birbirilerini öldürmeyi barışa ve huzura tercih ettiler.
Yıllarca süren savaştan geriye tek kalan yıkılmış binaların moloz parçaları,  binlerce ölü ve her şeye rağmen hayatta kalan küçük bir insan topluluğu kaldı.
2015 gibi bir tarihte yaklaşık 8.000.000.000 olan nüfusumuz şu an 1.000.000.000’ın altına düşmek üzere. Başımızda ne bir lider var ne de savaşa isyan eden bir grup.
Savaşı kazanılacak sanılar her erdem yoksunu kibir gözünü kör etmiş ülkeler yerle bir oldu. Toprak uğruna yapılan bu savaş aslında toprağı yok etti.
Geceleri yatmak zor,  gündüzleri uyanmak acı veriyor. O kadar ölen insan arasında senin hayatta kalman vicdanını sızlatıyor insanın. Gidecek bir ailem yok, omzunda yaslanıp ağladığım arkadaşlarım bu savaş uğrunda hayatını kaybetti.
Küçük bir moloz parçası arkasında sürdürdüğüm yaşam, yaşam değil cehennem sanki.
Geriye kalan insanların bazıları yalnız kalmayı tercih ederken bir kısmı ise bazı yeni arayışları benimsedi .
Yıllarca süren savaş sonrası hala dersini almayan ademoğlu kendi arasında bölünmeye devam etti .
Yemek açlık ve su kıtlığı kalan neslin tehlikede olduğuna dair en büyük kanıt .  Tam 2 sene boyunca “ Barış “ adı altında bir liderin gelmesini ve her şeyin son bulmasını bekledik . İçimizde kalan son bir umut da  yerle bir oldu .
Geçmişte insanoğlunun Dünya’yı yerle bir edeceği sonra başka bir yaşam formu bulunup gezegenler arası bir çeşit “Taşınma” yapacağı düşünülüyordu ama son yıllarda baş kaldıran  teknolojik aletler insanların beynini adeta yıkayarak zamanla iş yapmamaya , tembelliğe , hazır yaşamaya alıştırdı bizi.
Elimize verilen küçük oyuncaklarla dışarıda ne olup bittiğini göremedik .Buraya geliş amacımızı unuttuk .Bizi yönetenlerin istediği gibi adeta harika bir köle olduk ve hiçbir gelişme göstermeden sadece tüketmeye alıştık.Üretimi unuttuk .
Barajlar kurudu,ormanlar harap oldu,hayvan nesillerinin neredeyse hepsi tükendi.Ve geriye hiçbir hazırlık yapmamış olan ademoğlu kaldı .
Barış vardı ,huzur vardı yok ettik.Kardeşlik vardı ,dostluk vardı kıymetini bilmedik.Doğa vardı ,yaşam vardı geriye koca bir hiç kaldı .
     Her şey farklı olabilirdi ama insan yok olmayı tercih etti …