Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kaya3310
Eser Sıra Numarası: 160214eser01                                          MODERN İNSANIN İKİLEMİ
     21. yüzyılda yaşıyoruz. Bu yüzyılın en önemli özelliği ise iletişimin doruklarında olmamız. İstediğin her kişiden haber alabilirsin, anında organize olabilirsin, internette kendine ait her fikri söyleyebilirsin. Bütün bunları o kadar kısa bir sürede yapabilirsin ki kendi hızına kendin yetişemez olursun. Veya alışırsın. Ve kafanı kaldırdığında reel dünyan seni bekliyordur. Ağır işleyen, zahmet isteyen bir zaman dilimi. İşte burada tahammülünün sınırlarıyla karşılaşacaksın. İnternette hoşuna gitmeyen fikir yazılarını okumazsın, ama burada duymak zorundasın. İnternette herkes kendi hesabına bakar, başka kimse senin hesabına erişemez de üstelik. Burada ise senden yardım bekleyenler olacak, ortaklık kurman gerekecek ve bazen sana öyle kolay erişecekler ki hesabını teslim etmeyeceğin insanlara bir de bakmışsın kendini teslim ediyorsun.
Görüldüğü gibi modern insanın yaşadığı iki farklı dünya var. Ancak biliyoruz ki aynı anda tek bir yerde olabiliriz. Hiç değilse akıl sağlığımız için böyle olsa iyi olur. İki yerde bulunmaya çalışan insan kendini bölmeye çalışıyor. Ya gerçekte rol yapmayı seçiyor ya sanalda. Halbuki iki ortamda da kendisi olmaya başarabilse kendi eliyle üretip koyduğu, icat ettiği makine onun emrinde amade olur. Aksi takdirde o makinenin altında ezilir. Bir makinenin bile altında ezilip kalabilecekse insan, bir insanın altında köle olmaktan başka şansı yoktur.
    Özgüveni oturmamış kişiler komplekse kapılıp kendilerini dış dünyadan soyutlarlar ve sanalın içine girip, çıkmayı hiç düşünmezler. Bu dönem daha çok lise yıllarını andırıyor. Koza. Ve uçma vakti gelince hiçbiri uçamaz. Sanal alemleri hiçbir fayda sağlamayınca kendilerine ne yapacaklarını söyleyip ufak şeyler vaat eden herhangi bir insana teslim olurlar. Kendi kararlarını kendi veremeyen insan birinin onu kurtarmasını bekler. Bugünün teknoloji bağımlısı gençlerinin yarının kurtarıcı bağımlısı yetişkinlerine dönüşmelerini izlemek acı verici olacaktır. Böyle bir toplumun içinde yaşadığımı hayal ederken, en az korku ütopyalarını okurken korktuğum kadar korkuyorum.