Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kezi7510
Eser Sıra Numarası: 230214eser09


                                                  GELECEĞE ADIM ADIM
     Gelecek, şimdi yapılan ile ileride yapılacaklar arasındaki süreçtir. Her geçen saniye bir öncekinin geleceğidir. Önemli olan geçmiş saniye değil, o saniyeden sonrasıdır. İsteklerimizi hep gelecekten bekleriz. Geleceğin bizlere bir şeyler kazandıracağını düşünürüz. Bilinmiyor ki o an düşündüğümüz vakit bile gelecekten kesiliyor.

İnsanlar geleceği uzun bir yolun sonu gibi düşünüyorlar fakat öyle değil. Yürüdükçe geleceğe yaklaşmıyoruz. Geleceği yaşayaraktan ilerliyoruz. Bunun için gelecekte elde edeceğimiz şeyler şimdi yaptıklarımızla bağlantılıdır. Bir fidanı diktiğimizde fidan hemen büyümez. Büyümesi için zamana ihtiyacı vardır. Bunun yanında su ve toprağa ihtiyaç duyar. Belki büyümesi için gereken zamanı biz veremeyiz ama ihtiyacı olan su ve toprağı karşılayabiliriz. Gün geçtikçe fidan büyür. Fidana ne kadar iyi bakılırsa o kadar iyi büyür.


    Demek ki istenilen şeyler geleceğin gelmesiyle değil de her an yapılan işlerin sonuca bağlanmasıyla gerçekleşir. Bizim gelecekten beklentilerimiz yaşlı, kuru bir ağacın dalları değil; genç ve bakımlı bir ağacın meyveleridir. Eğer yolun sonuna gelip de istenilen sonuçlara ulaşamamışsanız bunu bize gelecek vermemiştir bunlar bizim geleceğe verdiklerimizin sonuçlarıdır.