Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kirpi0099
Eser Sıra Numarası: 220214eser52


                                                                  ZAMAN TRENİ
               Düüüüüüttt. Düüüüüüüüttt. Düüüüt. Geçmişte yolcu kalmasın! Birkaç saniyeyle ‘’şimdi’’yi geleceğe götüren treni kaçırdınız. Trenin peşinden koşmak ya da trene bir daha asla yetişemeyeceğiniz endişesine kapılmak sizin elinizde ama unutmayın ki tren sabit bir hızda gidiyor; yavaşlamıyor, hızlanmıyor.
Bilinçli her insan başarıya ulaşmak için çabalar ve başarısız olduğu takdirde ne gibi sonuçlarla yüzleşeceğini ölçüp biçer. İnsanı başarıya götüren en büyük etken başarısız olma korkusudur. Endişe belli bir oranda olduğu müddetçe insanı gerçeklerle buluşturur ve kişiyi realist bir insan olmaya iter.
Geleceğe yönelik endişelerimizi öncelik sırasına koymak başarılı olmak için mecburidir. Kimisi yarın gireceği matematik sınavından endişe duyarken, kimisi gelecekteki çocuğunun giyeceği ayakkabının markasını düşünmeye başlamıştır bile. Her insan hedefleri doğrultusunda endişe duyar, bu yüzdendir ki hedefi olmayan insanın endişe duyacak bir sebebi de yoktur.
Evrendeki her olguyu kontrolü altına almaya çalışan insanoğlunun değiştiremeyeceği, kontrol edemeyeceği tek bir kavram vardır; zaman. İnsanın ömrünün sınırlı oluşu, kişiyi zamanın akışına göre yaşamaya zorlar. Kişi doğar, büyür ve ölür, kişinin bu sıralı olaylar bütününü değiştirmesi mümkün olmasa da doğum ile ölümü arasında geçen yaşantısını pekâlâ biçimlendirebilir. Hayvanların insanlardan farkı, yaşantısının beslenmek, üremek ve hayatta kalmak oluşudur. Hayvanlar bu işleri planlı olarak yapmaz; içgüdülerine göre hareket ederler. Zaman kavramının ne olduğunu anlayacak bir zeka yapısına sahip olmadıklarından ötürü zamanı ölçmeye çalışmaz ve zamana göre yaşama ihtiyacı duymazlar, bundandır ki geleceğe yönelik endişeleri yoktur.
            Endişe duygusundan kaçmaya çalışmayın. Hedeflerimiz olduğu takdirde hepimiz endişe duyacağız çünkü zamanın sürekli ilerlediğinin bilincindeyiz. Üniversite sınavı, giyeceğim kıyafet, alacağım not, yaptığım sporda başarılı olmak yazdığım yazıların nitelikli olması, söylediğim sözlerin, düşüncelerimin değer bulması… Bu konularda neden endişe duyuyorum; gelecekteki hedeflerim için. Hukuk bölümünü kazanmak için üniversite sınavında başarılı olmalıyım, güzel görünmek için yeni kıyafetler alarak kendimi iyi hissettirmeliyim, bursumu kaybetmemek için iyi notlar almalıyım, milli takıma girmek için golfte başarılı olmalıyım, kendimi geliştirmek için kompozisyonlar, şiirler yazmalıyım. Peki hedefim futbol milli takımına girmek olsaydı kendimi golfte geliştirmeye çalışır mıydım? Hayır. Hedefleriniz doğrultusunda endişe duyun, emin olun ki başarıya ulaşacaksınız.