Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: koray1959
Eser Sıra Numarası: 230214eser93


                                                           GELECEĞE DAİR

          Her insanın, benim gibi gelecekle ilgili endişeleri, kaygıları muhakkak vardır. Bunun sebebi geleceğimizin iyi olmasını istediğimizdendir. Yaşadığımız dönemin bize verdiği olumsuzlukları, gelecekte karşımıza daha kötülerinin çıkmasını istememekteyiz. Bunun için her gün planlı ve programlı çalışıp bu sorunu halledebiliriz. Âmâ bazen planlarımızı bir köşeye atıp hayallerimizin hemen gerçekleşmesini istiyoruz.
Ben de bazen böyle yapıyorum. Ama sonradan anlıyorum ki, böyle yaparak kendimi başarısızlığa sürüklemiş oluyorum.
Daha çocukluktan başlıyor endişelerimiz. Hayatımızın belki de en güzel yıllarında okul sıralarındayken telaşlanıyoruz geleceğimiz konusunda. Elbette günümüzün yaşam koşulları bunun en büyük nedeni. Daha iyi bir üniversite, maaş, ev ve yaşam için çabalıyoruz. Her geçen yıl daha da artıyor bu istekler.
Nitekim ben de iyi bir üniversite için çabalıyorum. Bunun için çok çalışmam gerektiğini de biliyorum. Hukuk bölümünden mezun olmam için daha dört sene var önümde. Bu dört seneyi verimli ve güzel geçirirsem beni kim tutabilir?

Her geçen gün değişen eğitim sisteminden dolayı meslek seçimi yapmakta bir hayli zorlanmıyor değilim. Ama şunu da biliyorum ki istediğine ulaşmak isteyen iyi kötü ulaşıyor da. Ben de bunu düşünerek kararlı adımlar atıyorum ve mesleğimi azda olsa belirliyorum.
Kendimi dört sene sonrasında hayal ediyorum. Elimde kocaman bir çanta. İçinde işimle ilgili bulunan dosyalar. Parmaklarımın arasında salladığım arabamın anahtarı. Sonra eve geliyorum ve çocuklarımın sesiyle bütün günün yorgunluklarını atıyorum. Eşim ve çocuklarımla birlikte keyifli bir akşam yemeği. Bunları kim istemez ki hayatında? Ama ben iyi bir eş bulmadan böyle bir aile yaşamını kurabilmem imkansız bir şey.
Endişelerimizin boyutları zaman içinde farklılık gösteriyor. Biz büyüdükçe endişelerimiz de büyüyor. Her sabah yeni bir güne uyanıyoruz. Acaba bugün ne giysem? Diye küçük de olsa bir endişemiz olmuyor değil. Çoğumuz gece yatmadan önce yarın neler yapacağımızın endişesine kapılıyoruz. . Özellikle aile yaşamında geçim derdi, eşiyle olan mutluluğu, çocuk telaşı bu dönemdeki temel sorun ve endişeler arasındadır. Sonuç olarak gelecekteki dönemlerde kaygı ve endişelerimiz bizim yakamızı bırakmayacak.

Bazılarımız gelecekte oluşabilecek sağlık sorunlarını şimdiden göz önüne alır. Yaşlılık döneminde bir başkasına muhtaç olarak yaşamayı kimse istemez. Nitekim bunu ben de istemem. Böyle bir durumu yaşamamak için şimdiden sağlığımıza dikkat etmeliyiz.
Aslında hepimiz yapı itibari ile geleceğe dair kaygılara sahip olmaya meyilliyiz. Eğer bu kaygılarla barışık olursak onlardan kurtulmamız mümkün. Daha bilimsel bir deyişle "bilinçli farkındalığı" yakalamak gerekiyor galiba. Yani düşünce, duygu ve fiziksel durumumuzun daha çok farkında olmaya çalışarak geleceğe dair kaygı ve endişelerimizi aza indirmek.

Bazen kendimi o kadar çok hayallere kaptırıyorum ki, bir anda yapmak istediğim şeylerin fazlasını istiyorum. Bazen de plan ve programımı bir kenara kaldırarak "aman zaten hayat kısa, neden anı yaşayıp hayatıma devam etmeyeyim ki?" diyorum içimden. Âmâ sonra fark ediyorum ki böyle yaparak hem şimdiki hem de gelecekteki hayatımı boşa geçirmeye yer açıyorum.

Aslında 1-2 gün de olsa hayatın gerilim ve endişelerinden uzaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Âmâ şunu da unutmamak gerek ki, gelecekle ilgili birçok kaygı ve endişelerimizi unutmamak lazım. Eğer böyle yaparsak kaliteli bir yaşam bizi bekliyor demektir.

     Hayat kısacık bir zaman dilimi. Bizim peşimizi hiç bırakmaz gibi gelen o kaygılar son nefesimizde tükeniverir halde bize düşen hayatın hakkını vererek yaşamak ve neyi isteyip istemediğimizi bilmek.önceki eser / sonraki eser