Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: kutup yıldızı4238
Eser Sıra Numarası: 230214eser01                                                           ENDİŞELERİMİZ VE BİZ
        Yediden yetmişe herkesin geleceğe yönelik endişesi vardır.Bu endişeler farklı boyutlarda ve farklı etkidedir. Benim endişem bir başkasının endişesiyle aynı değil. Endişeler benzer olsalar bile aynı değildir;yaşa,cinsiyete, ruh haline ve alışkanlıklara göre değişir. Bir üniversite öğrencisi parası dolgun bir iş bulabilme endişesi içindedir; yeni doğan kardeşini kıskanan bir çocuk ise ailesinin onu daha az seveceği korkusuyla endişelenir. Herkesin farklı endişeleri var hayata dair: daha iyi bir okul, daha büyük bir ev,daha iyi bir iş; ölüm, savaş, barış…
Benim en büyük endişem aile üyelerinden birinin hayata veda etmesi. Bu düşünce, her gece yatağa uzandığımda aklıma gelir ve beni gerçekten rahatsız eder.Gördüğüm bir rüya, bu endişemi su yüzüne çıkardı. Aile üyelerini kaybetmekten başka endişelerim de var tabi ki.Gelecekte iyi bir yaşam sürüp sürmeyeceğim, istediğim mesleği yapıp yapamayacağım, hayallerimi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğim belirgin endişelerim arasında. Elbette daha yakın gelecek için de tedirginliklerim var: yazılılardan kaç alacağım, deneme sınavında derece yapabilecek miyim, yaptığım resim çalışmasını zamanında bitireceğim? Bir de her insanın içinde benzerlik gösteren doğal endişeler de beni endişelendiren şeyler listesinde.Ne zaman ve nasıl öleceğim, ölürken acı çekecek miyim veya güzel bir hayat yaşayacak mıyım, yarın ne giyeceğim, borçlarımı ödeyebilecek miyim ve yarın yemek bulabilecek miyim?
       Tamam, biliyorum,  geleceğe yönelik endişeler tüm insanlığın içine ister istemez işlemiştir.Küçük ya da büyük olsun, geleceğe dair olup olmasın hepimizin endişeleri vardır. Bu,  insan olmanın gerektirdiği bir şey. İnsan olmanın iyi yanlarını seviyoruz ama kötü yanlarını istemiyoruz değil mi?  “Evet”  dediğinizi duyar gibiyim. Herkesin geleceğe yönelik endişesi vardır. Bu insan olmanın getirdiği bir şeydir.  Bunu doğal karşılamalı ve bu endişeleri kucaklamalıyız çünkü endişeler bizim birer parçamız.