Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: lacivertce7000
Eser Sıra Numarası: 220214eser54


                                                        “YA YAPAMAZSAM?...”
            Gelecek...Şu üzerinde sürekli düşündüğümüz, bazen bir kaçış yolu olarak gördüğümüz, kimi zaman endişelendiğimiz…Hayatımızın henüz görmediğimiz, yaşamaya fırsat bulamadığımız günlerinden bahsediyorum. Bir de bu belirsizliğin bizi karamsarlığa düşüren bir yanı var. Gelecek kaygısı…Hiç şüphesiz hepimizin ortak korkusu…Hayat içindeki en büyük mücadeleyi, savaşı hep bu korkuyu yenmek için vermiyor muyuz zaten? Kendimize, sevdiklerimize daha güzel bir yaşam bırakabilmek adına koşuşturup durmuyor muyuz sürekli? Daha çocukken başlayan bu endişelerimiz ömrümüzün sonuna kadar devam ediyor. Üstelik giderek de büyüyor. Başlarda daha iyi bir oyuncak isterken lise yıllarına doğru daha kaliteli bir üniversite, ileriki yıllarda yüksek maaşlı bir iş, geniş bir ev,daha lüks bir araba,daha mutlu bir yaşam, daha, daha, daha… Hiç kesintisiz, üstelik geçen yıllarla beraber üzerine yenilerini ekleyerek önümüzde uzanıp gidiyor. Ama o korkulardan hiç kurtulamıyoruz.Özellikle de “ya yapamazsam?” korkusundan…Şimdi ben kendi endişelerimi, korkularımı anlatayım; siz de bu satırları okurken kendinizden parçalar bulun ve gelecek yap-bozunuzu tamamlamaya başlayın.
Ben hayatta çalışmadan, hatalar yapmadan, zorluklarla karşılaşmadan iyiye ve güzele sahip olunamayacağını düşünen insanlardanım. Bu yüzden hep çalıştım, hep de çalışırım. Bu çalışma arzum da geleceğe dair endişelerimi sürekli azaltmıştır. Birçok farklı dönemlerden geçiyoruz. Hayatta her yeni döneme geçişte elbette sıkıntılar yaşıyoruz. Neden mi? Çünkü yeni sorumluluklar almaktan, yetişkinlikte basamak atlamaktan, alışılmışın dışında bir hayat düzenine geçişten kısacası, bize yeni olan ne varsa ondan korkuyoruz. Bu “yeni”den ben de biraz da olsa korkuyorum. “Ya hayatımın bu döneminde “yeni”ye ayak uyduramazsam?” Ayrıca bende, yanlış insanlara güvenip, hata yapma korkusu var. Ama biraz oturup düşündüğümde bunun yersiz olduğunu kanısına vardım. Geniş bir pencereden baktığımızda tüm bu bahsettiğim endişelerin, korkuların, kaygıların geçmişteki olumsuz deneyimlerimizden kaynaklandığını görürüz. Ama geçmişte işler biraz kötü gitti, hata yaptım diye üzülmeyin. Aksine sevinin. Çünkü hatalar geleceğimizin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlayan en büyük kazanımlarımızdır.
Gelecekten bahsetmişken; bir de sevdiklerimizi kaybetme, yalnız kalma korkusu var. Elbette bunları da bir gün yaşayacağız. Ancak insan; zorluklarla, üzüntülerle, acılarla güçlenir. İşte bu güçlenme gerçekleştiğinde hayatımızın yeni bir dönemine daha atım atacak ve artık hayatta yalnız kalmayı da öğrenmiş olacağız.
Fark ettiyseniz tüm bu korkularımızın temeli “ya yapamazsam?” dan geliyor. Kendimize biraz güvensek “yapamazsam” diye bir kaygı kalır mı? Kalmaz. Sonuçta; özgüvenimiz sağlam olmalı ki korkularımız azalsın, hatalar yapalım ki deneyimler kazanalım. Gelecek denen ve soru işaretleriyle dolu günler için çalışalım da bırakalım son söz yine geleceğin olsun.
            Evet; gelecek için çalışmalıyız ancak geleceği hiçbir zaman kontrol altına alamayacağımızı da unutmamak gerekir. Yarınınızdan emin misiniz? Tabii ki hayır. O zaman bugününüzü yaşamayı da ertelemeyin.  “Ya öyle olursa, ya böyle olursa” gibi varsayımlar üreterek korkularınıza yenilip, anın büyüsünü bozmayın. Unutmayın gelecek de bir gün hepimizin şimdisi olacak. Yeter ki siz elinizden geleni yapın, bırakın gerisine gelecek karar versin.