Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: mahpeyker1410
Eser Sıra Numarası: 021213eser02


                                                 GELECEĞE GİDEN YOL
      İnsanlar yaşamlarını garanti altına almak için hep bir çaba içerisindedir. Hayat  basit bir  oyuncak değildir.
Hayatta insanın karşısına birçok engel çıkar.Önemli olan o engeli sorunsuz bir şekilde aşmaktır.Bazı insanlar zoru görünce kaçar , bazıları ise o zoru başarmak için çaba harcar.Kolayı herkes başarır önemli olan zoru başarmaktır . Zoru başaran insan kendini daha güçlü hisseder.Geleceğine , hayallerine adım adım yaklaşır . Bu da onu mutlu eder başarmak ve mutlu sonu görebilmek için gayret gösterir. İnsanlar küçük yaşlardan itibaren bir şeyler öğrenmek için çaba gösterirler . Maksat okumak değil , geleceğe teşekkül etmektir. Öğrendiklerinin üzerine bilgiler katarak kendini geliştirmektir. Çok okuyan insan kendini geliştirmenin yanında bakış açısını ve düşüncelerini değiştirir , başarılı olur . Başarılı olmak insanı mutlu eder ve o mutluluğu kaybetmemek  için uğraşır. Hep mutlu oluncak diye bir kuralda yoktur , bu hayatta mutsuzlukta vardır. Başarının kıymetini bilirsen eğer mutluluğu kaybetmemeye özen gösterirsin . Mutluluğa giden yol başarıdan geçiyor . İnsan isterse herşeyi yapabilir. Bunun için isteğinin kuvvetli olması gerekir . Bir isteği bir amacı olmazsa boşa kürek çekmiş olur . Hedefi olmalı ki kendini ona göre hazırlasın . Hedefsiz insan savrulur , nereye gideceğini bilemez .
Güzel bir gelecek istiyorsa ; hedef belirlemelidir. Hedefe ulaşmak içinde bilgili olmak gerekir . Bilgisiz insan hedefini şaşırır. Hedefsiz bir şekilde sağa sola savrulur , hedef yolunda çabucak yorulur. Ama bilinçli insan  hedefe ulaşmak için yapması gereken her şeyi yapar doğru yoldan ayrılmadan hedefine ulaşır . Belki de amacımıza hemen ulaşamayabiliriz  bu da insanlarda ümitsizlik , hayal kırıklığı  uyandırabilir aksine tam tersi olmalı. İnsanlar yaptıkları hatalardan ders çıkarmalı ve başarmak için daha da hırslı olmalıdır , hiçbir şeyden yılmamalıdır . Çocuklar bile düşe kalka yürümeyi öğreniyor , insanlarda öyledir işte hata yapa yapa doğru yolu bulur . Hayat zorluklarla doludur . İnsanlara sadece bunları sunmaz daha da zorlar insanı . Dertleri yetmiyormuş gibi daha da çok dert yüklenir omuzlarının üzerine ama hepsi gelip geçici sıkıntılar . İnsan isterse  yapamayacağı hiçbir şey yoktur .  Hayat kolaylıklardan ibaret değildir. Hayatın kolay yanlarının olduğu gibi zor yanları da vardır . Bazen çabuk geçen bazende geçmek bilmeyen yanları ... İnsanlarda daha da fazla sıkıntılar yaratıyor . Zorlukları aşamayacağını düşünüyor. Ama insan bu zorlukların üstesinden gelmeli ve geleceğe giden yolu kapatmamalıdır. Yola çıkarken attığı doğru adımlar onu her geçen gün geleceğine , hayallerine yaklaştırır. Her insan geleceğe adım atarken doğru adım atacak değildir. Attığı adımların yanlış olduğunun farkındaysa eğer doğru adımları atacağınında farkında olmalıdır . İnsanlar hata yapa yapa doğru yola düşer. Önemli olan ne olursa olsun doğru yola çıkmaktır. 
      Başarılı bir geleceğe atılan adımlar zorlu olabilir ; canın yana yana ,üzüntüler, mutsuzluklar , sabırsızlıklar yaşayarak başarıya  geleceğine doğru koşa koşa gitmelisin . Çalışarak her şeyin üstesinden gelebilirsin . Her şey bir sabır işidir. Hedefe doğru atılan her bir doğru adım , azmin sonucudur .