Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: maşuk5160
Eser Sıra Numarası: 230214eser76


                                                       KAYGI VE UMUT
          Ömrümüz uzun bir yol gibidir.Durmadan yürürüz yol alırız.Ama bu yolda yürürken binlerce insan, binlerce hayat görürüz. Hepsinin yaşanmış bir geçmişi ve yaşanmayı bekleyen geleceği vardır.Kiminin geleceğe dair planları var, kiminin gelecekteki durumu belirsiz… Kimbilir bu hayat ilerde bizlere neler gösterecek? Geleceğe dair her gün yeni bir bilgi yaşama dair yeni kaygılar ve düşünceler sarar bizi. Durup düşünürüz bazen “Acaba bize ne olacak, biz ne olacağız?” diye. Suyumuz azalır mı yoksa tükenir mi? Paramız artar mı yoksa bir anda kaybeder miyiz? Daha önemlisi birçok olayı yaşayacak kadar ömrümüz olacak mı? Bunun gibi pek çok soru kurcalar zihnimizi.
Düşünüyorum da gelecek kaygısı olmayan bir insan yaşamayı, hayatın zorluğunu bilemez.Neden diye soracak olursanız çünkü insanlar hep bugünü düşünür. Yarını pek umursamaz kimse. Kaygısı olan insanlar da vardır belki. Geleceğe dair büyük kaygılar… Benim de Kaygılarım var elbette.Gelecekte beni neler bekliyor acaba? Daha iyi olacak mı hayat? Kimbilir…Ben şu anda meslek lisesinde motorlu araçlar bölümünde okuyorum. Okuduğum bu bölüm sayesinde bir meslek sahibi olacağım. Acaba bu meslek geçimimi sağlamama yeterli olacak mı? Geleceği dair kaygılarım genellikle benim daha çok çalışmamı, derslere sarılıp bir üniversite okuma isteğimi tetikliyor. Kaygılarım daha çok çalışmam için bende bir istek uyandırıyor.
Kaygılar insanı yanlıştan doğruya doğru sürükleyebilir. Ama geleceğe bakmayan, gelecek kaygısı olmayan bir insan bence yaşamı sevmiyor demektir. Ben geleceğe bakıp düşündüğümde hep şunu söylerim kendi kendime “Acaba saygı, sevgi, insanlık, hukuk her zaman hayatımızda var olacak mı?” Şimdi yaşadığımız bu dünyada bu değerlerin giderek azaldığını ve önemsenmediğini görüyorum. Gördükçe üzülüyorum ve bu hüzün bende gittikçe artan bir kaygı haline dönüşüyor.
         Sadece bugüne bakmadan yarını ve gelecek yılları düşünüp ona göre hareket edecek ve umutlu olacağız. Hayatta hiçbir şey kalıcı değildir. Örneğin geleceği düşünmeyen çok zengin bir iş adamı sahip olduğu birçok malı mülkü, serveti birdenbire kaybedebiliyor. Bu yüzden hayatın değerini bilmek gerekiyor bence ve yaşadığımız olaylardan ders almak… Ne demiş atalarımız “Ne oldun demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin.”. Sadece bugünü yaşamayıp geleceği de düşüneceğiz…önceki eser / sonraki eser