Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: meyra1574
Eser Sıra Numarası: 230214eser31                                         İÇİMDE TAŞIDIĞIM ENDİŞELERİM
     Geleceğe yönelik en büyük endişelerimden biri yanlış arkadaşlıklar kurmak. 
Beni üzecek,davranışlarımı kötü yönde etkileyecek arkadaşlıklar kurmak. Çünkü; ilkokuldan itibaren birçok arkadaşlarım oldu. İyisiyle, kötüsüyle. Ama ilkokulda hiçbir şeyin farkında değildim. Ortaokulda arkadaşlarımı iyice gözden geçirdim. Sadece belirli kişilerle arkadaş oldum. Ortaokul öylece bitti. Ama lisede durum çok farklı. Kendini ne kadar toplamak, korumak istesen de muhakkak birileri ayağını kaydırıyor, yanlış yola sokuyor. Her şey aslında lisede başlıyor. Tüm kötü davranışlar; sigara, içki, uyuşturucu vb. “Burası İmam Hatip” desem bile bazen durum her lisede olduğu gibi. Lise ilkokul gibidir. Yeni arkadaşlıklar kurarsın. İyi ya da kötü olduğunu bilmeden.Eğer iyi insanlar ile karşılaşmışsan senden şanslısı yoktur. Ama kötü arkadaşlar ile birlikteysen aradan çıkmak en zoru. Bazıları için önemsiz görülen arkadaşlık, insanın davranışlarını, terbiyesini, edebini bozabilir. İşte bu yüzden lisede yanlış arkadaşlık kurmak en büyük endişem.
İkinci büyük endişem insanlar ile iyi iletişim kuramamak. Yani ben aslında eskiden (küçükken) insanlarla konuşmayı seven insanlardan korkmayan , insanlara güvenen biriydim. Ama zaman geçtikçe insanların ikinci yüzlerini gördüm. Güvensizliklerini, yalanlarını, kötülüklerini… Sonra kendime bir baktım evde oturan, dışarı çıkmayan, sürekli mutsuz, insanlara güvenmeyen biri olmuşum. Artık insanlarla konuşmayan, derdini kendine saklayan, her zaman içinde şüphe olan bir insana dönmüşüm. İşte bu arkadaşlarım yüzünden oldu. Onların yalanlarını, kötülüklerini, terbiyesizliklerini göre göre büyüyünce de yine aynı insan olmaktan korkuyorum. Çünkü böyle bir yaşam benim ilerideki hayatımı fazlasıyla etkileyecek, biliyorum. Ama kendimi dışarıdaki dünyaya atmak çok zor. Asosyal değil de sosyal olmak çok zor. Bende sosyal bir insan olmak istiyorum ama dışarıdaki hayatı görünce tüm kararlarım bir anda uçuveriyor işte. Kendime olan güvensizliğim ileriki hayatımda beni çok kötü yöne etkileyecek biliyorum ve endişeleniyorum.
     İleriye yönelik tüm duygu ve düşüncelerimin olumlu olmasını isterdim. Ama bu imkansız gibi gözüküyor. İleride nasıl, nerede olacağımı hissediyorum, biliyorum ama davranışlarımın arkadaşlarım yüzünden ileride değişeceğinden korkuyorum. Asosyalliğimin beni mutsuz etmesinden korkuyorum…