Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: mihrimah2410
Eser Sıra Numarası: 230214eser32


                                SOSYAL YAŞAMA DEĞİŞİLMİŞ İNTERNET
        İnternet insanlar arasında iletişimi sağlayan aynı zamanda  dünyada olup biten  haberlerden bilgi  sahibi olmamıza yarayan bir kitle iletişim ağıdır. İnsan hayatını kolaylaştıran  ve her toplum  için ulaşılabilir imkanlar bütünüdür.İnternet bize bilgi dağarcığımızı geliştirmemiz için sunulan yaşamsal biçimdir.
Çoğu kez zaman ve para kazancı sağlar. Zaman insan için yeryüzündeki kum taneleri  gibidir. Ya hiç  eder savrulursun  zamanda  ya da doğru bir şekilde kullanırsın , parlak bir  gelecek  hazırlarsın. Küçük bir işimizi saatlerce zaman harcayarak değil de Internet üzerinden kısa bir sürede  bitirebilir, zamandan ve paradan tasarruf yaparız.
Sosyal hayat tıpkı bir annenin  evladının üzerinde bıraktığı etki gibi insanlar üzerinde  etkilidir. Anneler evlatlarına ne kadar özen gösterirlerse, o kadar iyi bir evlat yetiştirirler. Bir insanın sosyal yaşantısı da ne kadar iyi düzenli olursa, hayatı da o kadar güzel ve düzenlidir. Ne yazık ki biz bu düzeni Interneti  yanlış kullanarak bozuyor ve geleceğimizi kör bir kuyunun karanlığına doğru sürüklüyoruz.
Sosyal hayatını ve internet kullanımını  ayırt edemeyen kimse harap olmuş bir ev gibidir.Gelecekteki insanlara inşa edilmesi zor olan bir dünya bırakıyoruz.Bu dünyayla çocuklarımızın dilsiz hayaller üzerine yıkık bir dünya kurduğunu söyleyebiliriz. Bu yıkımı durdurmak bizim elimizdedir. İnternetle,gereğinden fazla mesajlaşarak oyun oynayarak ,gereksiz sitelerde zamanımızı harcayarak değil de okumaya,gözleme,akraba ziyaretlerine, sinemaya,tiyatroya giderek vaktimizi değerlendirirsek  geleceğimiz için bir mum yakmış oluruz. 
Bizim bu  teknolojik ve aydın bir zekaya sahip olmamızdaki en büyük etken  geçmişimizdir. Geçmişte internet olmadığı için insan bilgilere kolay değil de aklını kullanarak bir şeyleri yapmaya öğrenmeye çalıştığında bilginin de anlamı ,tadı varmış ;bilgi ve bilen değerliymiş.Benim endişem bu yanlışlarla bizler geleceğimize bize emanet edilen dünya, ülke, kültür gibi bir dünya bırakabilecek miyiz?
İnsanlar eskiden eşlerini ya kendi tanıdıklarından ya da aileler tarafında tanınanlar arasında seçiyorlarmış. Şimdi hayatımıza internet girdi  ve bir çok sohbet sitesi açıldı . Evlilikler , bu sitede tanıştıkları insanlarla gerçekleşiyor. Eskiye nazaranla boşamalar büyük oranda artmış durumda.
Aile denilen kutsal kurumda bozulma olursa toplumda da bozulmalar artar. İnternetin gereksiz kullanımı yüzünden bir çok çocuk anne ve baba sevgisinden mahrum kalmakta. Anne ve babalar çocuklarına zaman ayırmıyorlar. Daha da kötüsü interneti gereksiz kullanınca birbirlerine zaman ayırmıyor , anlaşmazlıklar ve aldatmalar ardından boşanmalar geliyor  sonunda aile denilen kutsal kurum dağılıyor.
Bu konuyu birde şu yönden ele alalım: insanların vücut hatları büyüme ve gelişme döneminde şekillenmekte. Eğer biz bu dönemi bilgisayar karşısında geçirirsek vücut bozuklukları meydana gelir. Görme  ve beslenme bozukluğu  ve bunun getirdiği hastalıklar ortaya çıkıyor. Ayrıca toplumdan uzak, asosyal bir varlık oluyoruz .
       Sadece bu günümüzü değil yarınımızı da yabancı kılıyoruz . İnsan kendi yaşamının demircisidir ve yaşamını istediği şekle sokabilir. Herkes kendisinin ustasıdır.Demir misali duygu düşüncelerini kesip , eritip biçimlendirebilir. Bu biçim bilgisayarın esiri olup  demir parmaklık şeklinde ya da  yarının yönünü belirleyecek  pusula ibresi şeklinde olabilir. Seçim özgür irademizindir.