Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: mimoza1997
Eser Sıra Numarası: 230214eser49


                                                       YARINLARIN KAYGISI
          İnsanlar hep geleceği için tasalanmıyor mu? Hangi yaşta olursa olsun insanın yarınlar için umut ve kaygıları yok mu? Büyük küçük herkes geleceğinin hazırlamak için canla başla çalışmıyor mu?
Küçüklükten beri karşılaştığım insanlar büyüyünce ne olmak istediğimi soruyorlar. Aslında böyle değil midir hep? Amaç büyüyünce güzel bir işe sahip olup kaliteli yaşamak değil mi? Evet, bence öyle. Yarınların rahatlığı için şimdiden elimizden geleni yapmamızı ve sonunda rahat edeceğimizi söyleyerek kandırmıyorlar mı bizi?
Küçüklüğümde tek istediğim öğretmen olmaktı. Öğretmen olayım yeter bana diyordum. Ama çocukluk aklı, her şeyi yüzeysel görüyormuşum. Büyüdükçe anlıyor insan gerçekleri.   Çevremdekiler öğretmenlerin atanamadığını söyleyerek bu hayallerimden soğuttular beni. Aslında içimde bir korku oluştu. Ya büyüyünce iş bulamazsam?
Maalesef ki hayat şartları nedeniyle insanlar geleceğine dair endişeleriyle hayallerinden bile vazgeçiyorlar. İşte şimdi, hayatımın en kritik noktasındaymışım. Seneye üniversite sınavına girecek olmak endişelerle birlikte korkuları da beraberinde getiriyor. İnsanlar üniversiteye hazırlanan öğrencilere ayrı bir gözle bakmıyorlar mı? Sonuçta onlar sözde geleceğini belirleyecek üniversite sınavına hazırlanıyorlar. Böyle olmamalı, tek sınav insanların geleceğini nasıl belirler aklım almıyor. Ama her geçen gün ben de bu düşünceleri içimde büyüterek ruh sağlığının bozulmasından endişeli üniversite adaylarının içinde yer alıyorum.
İnsanoğlu hep bir uğraş içinde.Öğrenci gözünde gelecek, tek bir sınav. Ya anne babalar ne düşünüyor bu konuda? Çocuklarını okutmak için canla başla çalışmalar, onların geleceğinin kurmak için onlara aldıkları evler, arabalar, dükkanlar. Onlar da bir bakıma sağlama alıyorlar işlerini. Çocuklarının endişeleri, hayata atılma korkuları olmasın değil mi amaç?
İnsanlık bunun için uğraşıyor. İnsanlar büyüdükçe acımasız hayatla ilgili gerçekleri öğreniyorlar ve gelecek endişesiyle tutuşuyorlar.
Üniversite sonrası gelen tercih zamanı, iyi ya da kötü puanlarla bir üniversiteye gideceğim. Ama hangisi? Gelecekte ailemden uzaklaşmamak için seçeceğim yakın üniversite mi yoksa kaliteli eğitim veren uzak üniversiteler mi? Hayat, hem çok çalışmak, hem düşünmekle geçiyor. İnsan büyüdükçe sorumlulukları çoğalıyor.Kendi ayakları üstünde durabilmek için uğraşları hız kazanıyor.
Toplum olarak da kaygıları olan bir millet değil miyiz? Görmüyor musunuz? Şubat ayında yaz sıcaklarının yaşanması haberlerde konuşulan ve gazetelerde çıkan “büyük su krizi kapıda” haberleri geleceğin en büyük toplumsal kaygılarından değil midir? Küçücük sınavın bile hayatımızı etkilediği bir toplumda gelecekte su bulamama kaygısı insanları daha da derinden endişelendiriyor. Yapılan haberler de insanların dikkat etmesi ve bu kaygının sonlanması adına değil midir zaten? Yetiştirilen bilinçli bireyler de hayat şartlarının daha iyiye gitmesi için çalışmıyor mu?
      Hep hayallerimiz var gelecekle ilgili.Karınca misali,küçük küçük de olsa insanların hayallerini gerçekleştirme çabaları dünya var olduğu sürece hep böyle devam edecek.