Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: müzik1066
Eser Sıra Numarası: 230214eser43


                              SÜREKLİ DEĞİŞMESİ GEREKEN ÇERÇEVELER                          
        Öngörü geleceği kesin bilmek değildir. Olabilecekler hakkında fikir beyanında bulunmaktır.Ayrıca bu kişiler oluşabilecek anormallikleri de değerlendirir. Bir olay sadece bir sonuca varmayabilir. İnsan öngörü becerisini kullanırken olaylara tek çerçeveden bakmaz. Bir olayın tüm aksiliklerini de değerlendirir, kılı kırk yarar ve diğer sonuçlara da ulaşır. Farklılıkları görebilmek için çerçeveleri sürekli değiştirmesi gerekir.
Öngörü becerisine sahip bireylerin gelecek kaygıları son zamanın trend konusu olmuştur. Bu tür kaygılar bireylerin içinde bir sarmaşık gibi büyür. Ne kadar büyürse içinde bulunduğu alan o kadar daralır. Belki de insan kaygılarının kurbanı olur. Ne yazık ki günümüzde de büyük sorunlara neden oluyor. İnsanlar acımadan birbirlerini katlediyor, savaşıyor, nefret ve kin damarlarında son raddeye ulaşıyor. Kimisi işi kimi evi kimi ailesi için…
Şimdi bulunduğum zamandan yıllar sonrasına bakıyorum. “İyi bir üniversite sahibi olabilecek miyim, ya seçeceğim meslek yanlış olursa? Kendime ait bir evim olabilecek mi, yoksa kirada mı sürüneceğim? Çocuklarım için iyi bir ebeveyn olabilecek miyim? Peki ya yanlış eş seçimim akşam evime gelirken ayaklarımın geri gitmesine neden olursa?” gibi birçok kaygı içimde büyüyor. Fakat bu gibi kaygılar göründüğü kadar karanlık değildir. Aslına bakarsanız bunlar en yüzeysellerine örnektir. Biraz daha derine inelim mesela. Örneğin sevgi kavramı ve teknolojiyi bağdaştıralım.
Sevgi bireylerin birbirlerine karşı duyduğu yakın ilgi veya bağlılık göstermeye yönelten duygudur. Aynı zamanda geleneklerimize, örf ve adetlerimize de sevgi ile bağlı kalırız. Birde teknolojiyi değerlendirelim. İnsanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Bilim adamları yıllar sonra robotların bize hizmet edeceğini, ihtiyaçlarımızı robotlar sayesinde daha kolay karşılayabileceğimizi açıkça ifade etmektedir. Teknolojinin bize sağladığı kolaylıklar tabi ki göz ardı edilemez. Fakat olumsuz yanları da görmezden gelinemez. Madem örneğimiz robotlardan oldu öyle de devam etsin.
Robotların varlığı demek sevgi kavramının en az seviyede olması demektir. Örneğin insanların birbirlerine duydukları ihtiyaç kaçınılmaz bir gerçektir. Fakat yıllar sonra insanların ihtiyaçlarını robotlar karşılayacağı için insanlar arasına mesafe girecektir. Birlikte alışveriş yapmalar ve ev temizlikleri gibi yardımlaşmalar yok olacak. Oysaki atalarımız “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” sözüyle ne çok şey anlatmıştır. Ayrıca es geçilmemelidir ki 10 kişinin yapacağı işi 1 makine yaparsa geriye kalan 9 kişi de işinden olur. Çağımızda bile işsizlik büyük bir sorunken gelecekte kat kat artan bir sorun olacaktır. Halkın bir kesiminin gelişmişlik düzeyi giderek artarken gelişemeyen kesim ile aralarında uçurumlar olacaktır.
Birde teknolojinin zirve noktası internet var. Günümüzde kaç çocuk dışarıda oyun oynuyor ki? Kaçı birkaç bilye yüzünden kavga edip on dakika sonra aynı oyuna devam ediyor? Peki ya televizyon… Aileleri ekran başına kitleyip aradaki iletişimi sıfıra indirmiyor mu? Günümüzde bile teknolojinin bu tür zararları kaçınılmazken 50 yıl sonra ne tür bir sevgi bağı kalabilir ki?
Televizyon, internet vs. gibi teknolojinin son harikaları en başta insan iletişimini yok ettiği gibi insanın düşünce dünyasını da kısıtlar. Fark edilmelidir ki bilgisayar ya da televizyon başındaki birey düşünme veya fikir üretme noktasında en alt düzeye iner. Necip Fazıl’ın “Düşünmediğimizi düşünmedikçe düşünebilmekten uzak yaşayacağız.” sözü ne de güzel bir örnektir bu duruma.
      Siz de bilgisayar veya televizyon başından kalkın ve düşünüp düşünmediğiniz noktasında bir sonuca ulaşın. Hayata at gözlükleriyle bakmayın. Tek bir çerçeve sizi yanlış yerlere götürebilir. Farklılıkların farkına varmak isterseniz çerçeveleri sürekli değiştirin.