Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: özgürlük0021
Eser Sıra Numarası: 220214eser53


                                      KARIŞIK ÜLKE KARIŞIK KAFALAR
         Hepimizin içinde taşıdığı birçok endişe, merak, geleceğimizle ilgili kaygılarımız vardır.Bunların hepsi birbirinden farklıdır. Kimimizin ülkemizle, kimimizin doğanın gidişatıyla, kimimizinse milli değerlerimizin, kültürel mirasımızın kaybolmasıyla ilgilidir.
Benim endişelerimi kuracağım gelecekle ilgili düşünceler oluşturuyor. İleride sahip olacağım mesleğim, eğitimim ve birçok unsurla ilgili kaygılar ve düşünceler beni endişeye sürüklüyor. Bu eğitim sisteminin karışıklığı kargaşası devam ederse, sınavların yarattığı stres, sınav sonuçları konusundaki belirsizlik devam ederse ‘’Ne olacak biz bu öğrencilerin hali ?’’ diye düşünmeden edemiyorum. Biz öğrenciler adil bir sınava mı giriyoruz yoksa kandırılıyor muyuz? Sınav sonuçlarıyla oynanıyor mu yani sonuçlar başkaları tarafından değiştiriyor mu? Buna benzer o kadar çok soru var ki aklımda. Hükümetin bu eğitim sistemindeki karışıklığa hiçbir tepki göstermemesi, bununla ilgili herhangi bir çaba göstermemesi, biz öğrencileri hem üzüyor, hem de çaresiz bırakıyor. Eleştirdiğimiz ise hükümetin bu konu üzerindeki tutumudur. İleride kariyer planları yaptığım mesleğime ulaşabilmem için devletin iş alımlarında koyduğu kriterleri taşıyor olmam gerekir. Hepimiz biliyoruz ki ülke yöneticileri tarafından kendi kişiliklerimizden arınıp onların istediği kişiliğe, kılığa girmemiz isteniyor. Kendimiz olmaktan çıkıp tek tip insan modeliyle birey değil, sürü olmamız bekleniyor. Biz bir sürü olursak asla toplum olamayacağımız asla akla gelmiyor. İleride ne olacak bu ülkenin hali bilemiyorum ama çok iyi bildiğim biz Mustafa Kemal’in gençleriyiz ve boynumuza hiçbir güce eğik tutmayız, kendi bağımsızlığımızın elimizden alınmasına izin vermeyiz öyle kolay kolay!
        Bu ülkenin toprakları özgürlüğümüz ve elbette ‘’Cumhuriyet’’ ! Bu ülke kolay kolay kazanılmadı, zafer hemen elde edilmedi.Onca uğraşının, emeğin hakkını veren insanların bu özverilerini boşa çıkaramayız. Ülkemize sahip çıkacağız, onların her dediğine ‘’evet’’ demeyerek hakkımızı arayacağız. Yapılan yolsuzlukları, adaletsizliği, haksızlıkları asla unutmayacağız. İşte bu sebeplerden dolayı kendi geleceğim, ülkemin, yurdumun insanları için endişeliyim.