Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: pasifkadınlaraüye1909
Eser Sıra Numarası: 210214eser28                                                        PASİF OLMAYALIM
        Bir kız çocuğu olarak bu hayattaki en büyük endişem şüphesiz ki gelecekteki kadınların konumudur.
21.yüzyılda kadınlar hala erkeklerin esaretinin altında. Bunun nedeni  gelenek göreneklerimiz istediğimiz şekilde algılamamız. En basiti bayram ziyaretlerinde dahi  ilk başta erkeklerin evine gidilir.Tartışılmaz.  Neden? Bu sorunun cevabı :  ''başta erkeğin evine gidilir''  gibi kalıplaşmış cümlelerdir.Başta erkeğin evine gidilip gidilmemesi sorun değil . Sorun her şeyde erkeklerin lider olması. Sorarım  size. Bir evde en fazla sorumluluk kime ait? Tabiki kadınlara ait. peki neden liderlik erkekte? Sorumluluklar altında ezilen kadın, karar veren ise erkeklerdir.Bunu değiştiremezsiniz.Bunun nedeni de o kadının annesinden bunu görmüş olmasıdır.
''Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır'' derler ya hani o kadın arkada değil o adamın yanındadır. Ama biz kadınları pasif duruma getiriyoruz. Bu örnekler en iyileri. Bir de bu erkek kadın ilişkilerindeki en büyük soruna yani kadına şiddete gelelim. Artık o kadar kanıksanılmış ki bu durum kimse hiçbir tepki vermiyor. Bir düşünün bir kadın boşanmak istediği için; eve hapsediliyor, çocuğunu göremiyor, yüzüne kezzap dökülüyor...Gazetelerin 3. sayfaları bununla dolu... Biz ne yapıyoruz? Hiçbir şey.Ve bu şiddet çok doğal da karşılanıyor. Bir adam sinirlenmiştir , kıskanmıştır, canı öyle istemiştir ; kadına yapıştırır haklı olarak. Kadın ise ''benim beyim sever de döver de'' derse ki der sonra barışırlar o varlık çocuğuna da yapıştırır.Bu döngü gider bu masal biter.
Kadınlarımız -kızlarımızı bilinçlendirelim.Çünkü ''şiddeti'' yapacak ''insan'' değil ''varlık'' en başta bellidir. Yolda karşıdan karşıya geçen bir çift görmüştüm. Belli ki sevgililik aşamasında olan bu çiftimiz tartışıyordu.  Nedeni ise: kadının karşıdan karşıya geçmek için sağa-sola bakmasını adamın kıskanmasıyla tartışma başlamıştı.Bir süre sonra ise o kız '' ay benim sevgilim beni kıskandı mı?'' demesiyle ortam yumuşadı ve barıştılar.O adam hasta! Bunu o kız görmüyor.Sonra da güzel umutlarla, hayallerle başlayan hüsranla bitemeyen evlilikler artıyor...
Bir kadın evlendikten sonra ''ben bilmem beyim bilir '' moduna  girerse ya da şiddet görmeye başladığında:  '' beyim sever de döver de '' moduna girerse o iş yatar, bu gemi batar...Bu yüzden bilinçlenelim.Gereğinde tepkimizi verebilelim.
     Umarım kuşkuyla baktığım ve gerçekten korktuğum bu şeyler gelecekte azalır.Hatta hiç olmaz diyeceğim ama olur ya... En azından kadınlar gelecekte tepkilerini daha iyi versin ve gerçekten hakkettiği konuma yaklaşabilsin...