Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: renksizbukelemun0697
Eser Sıra Numarası: 230214eser53


                                          VEZİR YA DA REZİL OLMAK

       Hep öngörü  değil midir, insanoğlunu bir adım daha ilerlemeye mecbur eden? Kendilerini sağlama almak, güvende olmak, geride kalmamak, gücünü kaybetmemek için bunu yapmışlardır.
Bugün bunları düşünürken seyrettiğim dizi takılıyor aklıma. Gelecek kaygısı değil midir, bir babaya oğlunu boğdurtan? Kendi geleceği için kardeşlerinin ölümüne seyirci kalmak... Ya da bir ülkenin geleceğini kendi geleceği ile aynı tutan liderler mesela. Olacakları düşünüp, düşünmekle de kalmayıp harekete geçenler ya da…
Küçük bir hikaye geldi aklıma. Her yıl Sevgililer Günü’nde eşine kucak dolusu güller göndererek kutlayan adam bir gün ölür. Ancak ölümünden sonra da eşine güller gelmeye devam eder. Eşi ilk seferinde ölmeden önce sipariş verdi diye düşünür. Ancak çiçekler gelmeye devam edince hep üzülür hem de sinirlenir. Çiçekçiyi arar. Çiçekçi durumu bildiğini ama eşinin önceden planlayıp ödeme yaptığını, bir de not bıraktığını söyler. Notta her yıl gülleri göndereceğini, kapıyı açmadığı yıl da birbirlerine ebediyete kadar kavuşacakları yere son gül demetinin bırakılacağı yazıyordur. Bundan güzel bir öngörü olabilir mi?
Bir üniversitede yapılan araştırmada ‘Belirlediğiniz net bir hedefiniz ve bu hedefe ulaşmak için bir planınız var mı? Bunları bir yere yazdınız mı?’ soruları sorulur. Ankete katılanların %3’ ünün yanıtı ‘evet’ tir. 20 yıl sonra aynı öğrencilere ulaşılır. Çıkan sonuç ilginçtir. Hedeflerini tespit edip yazan %3’ lük grubun %97’ lik gruptan hem mali açıdan hem de hayatlarının diğer alanlarından üstün oldukları görülmüştür.
Örnekleri çok uzakta aramamak gerekir. Gelecek kaygısı değil midir, ilkokuldan üniversiteye kadar ailelerimizin bizleri kurslara göndermelerinin sebebi. Daha mutlu, paralı ve kariyer sahibi olmamız içindir uğraşıları. Ya da küçük yaşta çocuklara hayat sigortası yaptırılması da geleceği sağlama almak öngörüsü değil midir?
Ben de biliyorum gezip tozmayı, hayatımı yaşamayı, çılgınca şeyler yapmayı. Ama bir taraftan da ilerde nasıl hayat yaşamayı istiyorum sorusu kafamda sürekli dolaşıyor. İşte o zaman kimsenin elleri cebinde başarı merdivenlerini çıkmadığını, diğer bir deyişle emek olmadan yemek  olmayacağını biliyorum.
Hele de üniversite sınavı yaklaştıkça bu endişelerim iyice artıyor. Hangi mesleği seçmeliyim? Para kazanmak mı önemli sevdiğim işi yapmak mı? Sevdiğim iş bana istediğim hayat standartlarını sağlar mı? İşimden mutlu olacak mıyım? Ben nasıl bir hayat istiyorum? İşte tüm bunların kaygısı ile tek bildiğim şey var: Hedeflerim doğrultusunda çalışmak, hem de çok çalışmak, ilerde keşke dememek için…
Hava bulutlu ise ya şemsiyenizi yanınıza alırsınız ya da ıslanmayı göze alırsınız…önceki eser / sonraki eser