Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: sade4505
Eser Sıra Numarası: 230214eser46


                                          SAĞLIK İÇİN HAREKETE GEÇ
         Günümüz dünyasında, ileriye dönük en büyük sorun; sağlıklı, düzenli beslenmeyip birde bunun üstüne hareketlerimizi kısıtlayarak bireylerin hayatlarını sürdürmesidir bana göre.
Bu fikirle yola çıkarsak sağlıksız beslenme denilince; üç öğün yemek düzenin kalktığı, saatinde dinlenmenin uygulanmadığı, her şeyin elektronik ortamda elde edildiği, en kısa mesafenin bile araçla gidildiği, aperatif yemeklerin ön plana çıktığı bir yaşam tarzı akla gelir. Farkında olmadan bizlerde bu yaşam tarzına sahip olmaya başladık.
Eskiden bireylerin erken yatıp erken kalktığı, sabah kahvaltı yapmadan kesinlikle evden çıkılmadığı, direkt herhangi bir araç kullanılmadan istenilen yere gidildiği, her öğün yemeğin saatinde yenildiği ve hayatımızda daha çok hareketli olduğumuz o günleri özler olduk.
Yaşadığımız şehir hayatında soluduğumuz havanın,bastığımız toprağın,içtiğimiz suyun biz insanların çevreye verdiği zarardan dolayı olumsuz etkilendiğini çok net görebiliyoruz. Bunlar da insan sağlığına zarar veren başlıca etmenlerdir.
Hayatımızda bu kadar olumsuzluk varken birde hareket etmiyoruz. İnsanlar kolaya alışmaya başladılar günümüzde. Evin içinde bile her şey teknolojik olduğu için kılımızı bile kıpırdatamaz hale geldik. Dışarı çıktığımız zaman bile bahaneler bulabiliyoruz kolaylıkla. ‘Hava çok sıcak .’, ‘Dışarısı çok soğuk.’ … gibi daha birçoğu. Bilmiyoruz ki kendi sağlığımızın gidişatını bozuyoruz. Yani bu durum, hem düzensiz beslenme hem de hareket etmeme yüzünden obeziteye yol açabiliyor.
Obezite de birçok hastalığın sebebi olabiliyor. Başta kanser… Bugünlerde çevremize baktığımızda kanser hastalığının artık ne kadar ilerlediğini görüyoruz. Belki tek sebebi dengesiz beslenme ve hareketsizlik değil ama ana nedeni budur bana göre. O insanların ne kadar çaresiz, mutsuz, halsiz, ölümü bekler halde olduklarını gördüğümüzde içimiz cızlamıyor mu? Onların yerinde olmayı istemiyoruz değil mi? Herşeyin bu kadar farkındayken neden şimdiden önlemlerimizi almaya başlamıyoruz. O olmazsa hiçbir şeyin anlamı kalmaz.
Bence bu sağlıksız yaşam tarzına artık son vermeliyiz. Ne kadar zor olabilir ki düzenli beslenip, hareket etmek? Sonunun ne kadar kötü olacağını bile bile devam etmek kadar saçma bir şey var mıdır? Çevremizdekilere göre her şey yemeliyiz. Her konuda kendimize nasıl bir sınır koyuyorsak bu konuda da bir sınırımız olmalı. Çünkü;  sağlık kadar kıymetli hiçbir şey yok bu dünyada. Ne mutluluğun, ne de huzurun tadına varabiliriz o olmazsa. Ne kadar güzel olursa olsun yaptığımız hiçbir şeyden zevk alamayız. Şimdi soruyorum böyle bir hayata sahip olmayı kim ister çevremizde? Tabi ki hiç kimse böyle bir hayatı istemez.
Benim de endişe duyduğum konu sağlığımız. Umuyorum ki yaşam tarzımızı değiştirip, hareket etmeye başlayan bireylerle dolu bir ülkemiz hatta dünyamız olur.
     Bu yüzden yapmamız gereken şey tek cümleyle: ‘Sağlık için harekete geçmektir .’