Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: seferi0622
Eser Sıra Numarası: 210214eser03


                                           NEREYE GİDİYOZ BE OLİ?
    Ah ah…Ne olcak sonumuz hiç bilmiyom Oli.İnsanlarla uğraşması zor biliyon mu? Biri birini hiç tutmuyo. Tavırları , huyları… Allah Allah! Bak gene sinirlendim durduk yere. Ama arkadaş, hiç mi insanın utancağıbişi olmaz? Geçmiş karşıma “Yok Efenim burayı silmemişin, bak şu yanı toz kalmış, sen nasıl temizlikçisin hele, böyle giderse ekmeksiz kalcan…” Hoho...! İnsanlık nereye gidiyo bilmiyom Oli? Böyle miydi hiç bizim köyde? Hiç emicem kızar mıydı bana kuzunun birini ağılda unutmuşum diye. Görmeyip gözden kaçırmışım diye. Arkadaş yerdeki pası görmemişim. Ne var? Önce, de hele bi, bak burası pis kalmış. Yok ama olmaz, cehal kalmışız ya, iyicene ezcek. Yoksa içi rahat etmez.
Ses de çıkaramıyom Oli. Biliyon sen de, önceki işten kovulduydum, ezilmeye tahammül edemeyince. Şimdiyse sabıra talim ediyom. E ekmek parası canım. Yapcak bişi yok. Bide bilmişlik taslamazlar mı? Cevap verince de artist artist konuşmazlar mı? Yok neymiş Efenim, tırnaklarıyla kazıyarak okumuş da ondan iyi bilen yokmuş. Ben köyden gelen ağzı süt kokanın tekiymişim. Kokuyosa kokuyo be Oli. Di  mi? Her gün taze inek sütü içiyodum köyde, ondandır. Suç mu? Demişken köyü de özledim be Oli. Dedim ya her gün süt içerdim bizim Karakamış’ tan. Bu ismi de ona anam koyduydu vaktiyle. Ah anam ah! Seni de özledim amma yapcak bişi yok. Yani köyde yapcak bişi yok. İneği zaten sen sağıyon. Parası anca size yeter. Babacağızımda, rahmetli, ölmeden önce bi tarla neyim gomamış ki. Onu sürer ederdim. Amma nerde? Mecbur şehir yolu gözüktü bize.En büyük çocuk olmak da zor arkadaş. Önden git bakayım ne var ne yok şehirde? İş varsa küçüklerde gelir peşin sıra. Bana kalsa “hiç gelmen” deyecem amma işte parasızlık. Mecbur gelcekler ardımdan. Hepi topu üç dene var zaten ufağım. Babam erkence ölünce dört kardeş kalmışız. Yoksa on kesindi. Zaten altı emicem var. İkisi de vaktiylen ölmüş. Sağ kalanlardansa en az çocuğu olanın bile altı çocuğu var. Çocukların da çoğu göçmüş zaten şehre. Çoğunun adını bilmem bile.
Neyse Oli, seninde başını ağrıttım. Çok konuşmıyim ben. O değil de Oli, hakkaten kendimlen konuşuyom ben. Yani tabi sen de varsın. Kimseye söylemedin dimi benim içimden senle konuştuğumu. Bende söylemedim merak etme. Sahi, ben senin adını niye Oli koyduydum? Haa hatırladım. Kendimlen konuşurken “Ya oglum göç get şehre burda işin ne?” falan diyodum. Sonra seni bulduydum. Vay bee. Ne günlerdi Oli?
Ha Oli! Bi de unutmadan sana bişianlatim. Bana küçükken dedem anlattıydı. Ona da nenesi anlatmışmış. Amma nenesine kim anlatmış onu bilmiyom. Vaktiyle yaşamış cihan padişahı Sultan Mehmed var ya hani İstanbul’u alan. Bir gün üst baş değiştirip çıkmış çarşıya ki halkım nasıl diye bakcakmış. Oturmuş pazarda bekliyomuş ki bi bal satıcısı görmüş. Amma ilginç ki hemen karşısında da başka bi balcı. Tam o sırada bi müşteri gelmiş bal alcak. Adam demiş ki: “Ben siftahımı yaptım, şu diğer kardeşim yapmadı, sen de ondan al.” Sultan bunu görünce gözünden yaş gelmiş. “Vay be” demiş. “Böyle halkı olan bi devletin sırtı asla yere gelmez.” Demiş. Yaa Oli, işte böyleymiş insanlar. Amma imdilerde öyle mi? Herkes birbirinin malını çalıyo. “En çok ben kazancam.” diyip duruyo. Müslüman kardeşimizi düşünmüyoz be Oli. O aç yatmış, tok yatmış haberimiz bile olmuyo. Napcaz  hiç bilmiyom. Nereye gidiyo bu insanlık, nereye gidiyoz be Oli? Ah Oli ah!
Ama biliyon mu Oli? O gün ben de bi olay gördüm. Bakkaldan ekmek alcak sıra bi adam girdi içeri. On lira uzattı da bakkala: “Bana dün para üstünü fazla vermişiniz.” Dedi. “Vay Be” dedim Sultan Mehmed gibi. Hala böyleleri de varmış. Ama azalıyo Oli. Gittikçe tükeniyor. Bitti bitecek. Hani bazı hayvanların nesli tükenir ya, işte onun gibi böylelerinin de sayısı yavaş yavaş düşüyo. İşte ben ondan sonrası için çok korkuyom Oli. Nolcak  ne bitcek dünyada? Düşünsene Oli, herkes çalıyo, herkes hile hurda yapıyo. Hiç kimseye güven yok. Kimse değil kardeşinin siftahını, normal kazancını bile düşünmüyo. Onu alt etmek için her türlü pis işe giriyo. Düşününce bile kötü oluyom Oli. Ve biliyo musun, bunlar hep içimde saklı Oli. Bi sana açabiliyom korkularımı. Kimseye diyomuyom ki. Ah Oli ah! İyi ki varsın.
       Neyse Oli, kendine iyi bak. Otobüs işyerine yaklaştı. İş çıkışı gene otobüste görüşürüz. Zaten yollar çok kalabalık oluyo. Dönüşte iyi dertleşiriz senle.