Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: sevgiysh9707
Eser Sıra Numarası: 170214eser02


                                           GELECEĞİMİZİ NASIL KURTARIRIZ?
    İnsanlar doğduğu andan ölünceye kadar hep yarınını düşünür. Bugünü kurtarmak değildir amaç; gelecekte güzel bir yaşam sürmektir.
Güzel yaşam denince akla hep para gelir. Para insanların güzel yaşamasını sağlar elbet; ama asıl güzel yaşam sevgiyle sağlanır. Aslında güzel yaşam duygu dolu bir yaşamdır. İnsanların duygularını doyasıya yaşadığı bir yaşam!“Sevinç, hüzün, hırs, endişe, heyecan…” Bu kelimeler duyguları yansıtan sözcüklerdir. Bu sözcükler çoğu zaman hayatımıza yön veren ve onu şekillendiren sözcüklerdir. İşte bütün bu duyguların başı olan, insanların ruhunu besleyen, onların mutlu olmasını sağlayan bir duygudur sevgi. Sevgi bizim geleceğimizdir. “Birlik ve beraberlik, hoşgörü, iyilik…” Bu kelimeler bize çok güzel görünen ve hayatımızda başarıya, mutluluğa ulaşmamızda en çok yardımı dokunan kelimelerdir. Zaten insan kendinin, ailesinin mutlu yaşaması için çalışıp didinmez mi yıllarca? İşte bu mutluluğun kaynağı sevgidir. Sevgi insanlara doğduğu andan; hatta anne karnındayken bile aşılanmaya başlar. Sevginin varlığı mutluluğa; yokluğuysa hüzne yol açar. Bu yüzdendir ki insanlar yalnızken mutsuz olur. Çünkü onun için hayatta mutluluğun kaynağı eksiktir. Sevgi eksiktir! Bütün psikolojik sorunların temelinde de bu yatar. İnsanların birbirlerinin arkasından iş çevirmesi, birbirlerine karşı saygısızlığı, içlerinde bulunan bencillik duygusu... İşte asıl endişelenmemiz gereken budur. Çünkü bu durumlar devam ettikçe bizim geleceğimiz kararır. Eğer insanlar sevginin paradan, rahattan, gösterişten daha önemli olduğunu anlar ve birbirlerine karşı sevgiyle, empatiyle yaklaşırsa geleceğimiz çok daha renklenir, güzelleşir.
      Geleceğe yönelik kaygılar! İşte benim de kaygım bu.Kaygı duyulacak bir geleceğimizin bile olmaması. İnsanlar böyle davranmaya devam etmekten vazgeçip birbirlerine sevgiyle yaklaşırsa başta saygı ve sevgi olmak üzere bütün güzel değerler de peşinden gelir.Biz geleceğimizi ancak sevgiyle kurtarabiliriz.