Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: sofya2103
Eser Sıra Numarası: 251213eser01


                                                    SAYMAKLA BİTMİYOR
       Merhaba. Dünya hala aynı mı? Yerinde duruyor mu? Yoksa çoktan öldü mü? Yüzyıl sonra insanlar hala anlamsız şeyler uğruna birbirlerini öldürüyorlar mı? Hala alışveriş merkezlerini yapmak için doğa yok ediliyor mu? İnsanlar hala birbirlerine yalan söylüyorlar mı? Hala bakamayacakları kadar çocuk doğruyorlar mı? Hala ne kadar kazanırlarsa kazansın yetinemiyorlar mı? Gördükleri her şeyi istiyorlar mı? Televizyon denilen o kutunun karşısına geçip hayatlarını çürütmeye devam ediyorlar mı?
Bilim nasıl? Hala başka ülkeleri tehdit için biyolojik silahlar üretiyorlar mı? Tembel insanlar çalışkan olanlardan çok kazanıyor mu? İnsanlar hala saçma bir düzenek kurup ona köle olduklarının farkında değiller mi? Hala aynı ülkenin bir şehrinde biri çamurların içinden geçerek okula giderken başka bir şehirde başka bir öğrenci süslenerek mi gidiyor? Hala adalet zengine mi işliyor sadece? Hala karışılıyor mu kadının ne giyeceğine? Hala çok okuyanlar zaman kaybediyor diye mi düşünülüyor? Hala düşünürler aptal riyakarlar zeki olarak mı nitelendiriliyor?
Değişen bir şeyler var mı yoksa? Artık erkeklerin kadınlara zulmetmediği, çocuk istismarlarının olmadığı, insanların sorumsuz davranmadığı bir yer mi yeni “Dünya”. Mesela herkes paylaşıyor mu elindekini? Nüfus patlamaları yok mu artık? Doğum oranlarını kontrol altına aldınız mı? Her çocuğa doğuştan sahip olduğu sevilme, beslenme, eğitim hakkı veriliyor mu? Tamamen özgür mü insanlar? Evrensel barış ve tüm dünyanın askersizleşmesi başladı mı? Tüm zorbaları ve fanatik diktatörleri kovalamaya başladınız mı? İnsanlar düşüncelerini özgürce dile getirebiliyor mu? Hayal kurabiliyorlar mı? Hayvanları yok etmiyorsunuz değil mi? Her bir tür yok olduğunda birkaç yıl sonrası için bir hastalık doğar, bunu artık anladınız mı? Bizi yoran vaktinden önce yaşlandıran makineleri attınız mı? Kurtuldunuz mu geçmişin yükünden, affettiniz mi birbirinizi?
    Şuan nasıl 2114 yılı? Yaşıyor musunuz gerçekten?...