Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: sporcu6768
Eser Sıra Numarası: 230214eser14


                                                             KORKUYORUM
        Gelecek. Evet demesi kolaymış. Kocaman bir hayatı, acıyı mutluluğu; hüznü sevinci içinde taşıyan, olacak binlerce olay ile birlikte bizi bekleyen o dopdolu, bilinmez zaman dilimi. Yaşaması belki de çok zor olacak olan ama söylemesi her daim çok kolay olacak bir kavram değil midir? Evet öyledir gerçekten de, çünkü bütün bu hayat karmaşasını anlatacak tek bir kelime yeterlidir bizim için: gelecek.
İnsanlar hayaller kurar. Elde etmek istedikleri şeyler vardır. Bunları başarabilmek için de tüm azmi ile hayat boyu çalışırlar. Çünkü gelecekte onları bekleyen bir şey olduğuna inanırlar. Hayata tutunabilmek için onları bekleyen bir sebep olduğuna inandırırlar kendilerini. Umutlarının gelecekte saklı olduğunu bilirler, ve bunun arayışına girerler insanlar. Geleceğe inanmak, ve bu inançla yarınlara gelebilmek isterler.
Her insan gibi benim de hayallerim var. Gelecekte olmasını istediğim, elde etmek istediğim başarılar, hayatımda gelebilmek istediğim yerler var. Bunların hepsine ulaşabilmek için şimdiden bir şeyler yapmaya başlamalıyım. Fakat şu an olduğum konum beni mutlu etmiyor ise, ben nasıl gelecekten emin olabilirim ki? İşte, benim de korkularım var. Ya olmazsa dediğim, şu anki durumuma bakarak geleceğime yönelik oluşan kuşkularım var.
Ben her zaman kendime şu iki soruyu sormuşumdur: Bu hayatta kim olmak istiyorsun? Bu hayatı nasıl yaşamak istiyorsun? Aslında kafamdaki cevap tam olarak net değil. Ama istediklerimi biliyorum ve planlarım kafamda oluşuyor. Tabi bu planlar oluşurken bir yandan da geleceğe yönelik korkularım da oluşmaya başlıyor. Mesela ben, olmak istediğim kişiyi olamayacağımdan, sahip olmak istediğim hayatı yaşayamayacağımdan korkuyorum. Başından beri düşündüğüm bu iki soruda bir yerlere gelemeyeceğimden korkuyorum. Korkuyorum, evet. Ama istediğim o dört katlı evi alamamaktan değil, o evi alacak kadar iyi çalışamayıp hayatımı yönlendiremeyeceğimden korkuyorum.Hedeflerime ulaşamamaktan çok, onlara ulaşmak için yapamayacaklarımdan korkuyorum.Kısacası hayatımın kontrolünü kaybetmekten ya da bu kontrolü başkasına vermekten korkuyorum.Zaten hayatının kontrolünü bir kere kaybettikten sonra geri toplaması oldukça güçtür. Evet, belki de ben bu gücü toplayamayacağımdan korkuyorum. Güçsüz kalmaktan yani güçsüzlükten korkuyorum. Kendi hayatımı yaşayamayıp olmak istediğim kişiden uzaklaşmaktan, yaşamak istediğim hayatı başkalarında görüp o ben olabilirdim demekten, pişmanlık duymaktan veya başarısızlıktan korkuyorum. Başka bir örnekle o küçüklüğümden beri oluşan o tatlı hayallerimi, geleceğe dair olan o güzel düşlerimi tek bir hata ile yok edebileceğimden, her defasında ya şu şöyle olsaydı demekten korkuyorum.
       Ben düşündükçe daha da çok korkuyorum. Bence ben, korkmaktan korkuyorum. Geleceği yaşamaktan korkuyorum. Hayattan korkuyorum ben. Bu hayatı yaşamaktan.