Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: susu1200
Eser Sıra Numarası: 230214eser95                                          YAŞANILACAK BİR DÜNYA İÇİN
            Toplumların kültürünü benimsemiş insanlara ihtiyaçları vardır.Geçmişindeki gelenek-göreneklerine, kültürüne yüz dönmemiş, birlik beraberlik duygusu tam, ahlaklı ve saygılı insanlara…Bu yüzden bir çocuğun büyürken saygı, sevgi, ahlak, yardımseverlik gibi kavramları benimsemesi gerekir. Ancak o zaman bir toplumun kültürü nesilden nesile tam  ve doğru olarak aktarılabilir.
Toplumda geçmişine sırtını dönmüş insanlar  endişelendirir beni. Gün geçtikçe kendi çıkarlarını göz önünde bulundurup insani değerlerini paraya satan insanlar… Çünkü o zaman o toplum gerilemeye başlar. Ahlak anlayışı kalmaz.
Öncelikle diziler sürüklüyor bizi bu yola. Öylesine kaptırıyoruz ki kendimizi gerçek hayatla dizileri bütünleştiriyoruz. Yavaş yavaş yeni nesilde dizi karakterlerine özenme başlıyor. Beni asıl kaygılandıran iyi karakterler örnek alındığı gibi ahlaki değerleri olmayan kültürümüzle çelişen insanlar da örnek alınıyor. Böylece hem zaman kaybı, hem ahlaki değerlerimizde yozlaşma, hem de kelime hazinemizde daralma görüyoruz.
Ayrıca ülkemizde okuma alışkanlığı olan insanların oranı diğer ülkelere oranla olması gerektiğinden çok daha düşük. İnsanlarımız kitap okurken zihnimizde oluşan o sınırsız dünya yerine küçük bir kutudaki daracık dünyayı tercih ediyorlar. Böylece hayal dünyamız küçülüyor; dar kelime hazinemizle bilinçsiz, duyarsız insanlara dönüşüyoruz.Teknolojiyi bilinçsizce kullanarak sonumuzu hazırlıyoruz bir nevi.
Teknoloji geliştikçe yediden yetmişe hepimiz gerçek hayattan koparak sanal aleme kilitliyoruz kendimizi. Gereksiz yere mesajlaşarak insanlarla gerçek hayattaki iletişim becerimizi yavaşça kaybediyoruz günden güne. Saygımızı , mimiklerimizi, hareketlerimizi unutuyoruz.
Bu şekilde yeni nesile saygı, sevgi, ahlak iletmiyoruz.Bencilleşiyoruz, kendi çıkarlarımızı ailemizden, arkadaşlarımızdan üstün tutuyoruz. Bunun bilincine varamasak da onlara bıraktığımız değerler bunlar oluyor. Para, çıkarlar, bencillik…Çevresine saygısı olmayan insanların doğaya ve canlılara saygılı davranacaklarını kim düşünebilir ki! Böyle devam ederse insanlar kendi çıkarları için doğayı, doğal kaynaklarımızı gereksiz yere, olduğundan daha çabuk  tüketecekler. Bence bu sorun daha da ciddi problemlere yol açacak. Belki de gelecekte insanların o kadar gözü kararacak ki  bir kap yemek için, bir avuç su için, güneşi görmek için, nefes almak için karşısındakilere acımayacaklar.
            İnsanlığı, dünyayı bu kadar çabuk sonlandırmamak için şimdiden önlemler alınmalı. Parayı yaşam için hemen hemen her şeyden önemli olduğunu düşünen, gerektiği kadar çalışmadan kolay para elde etmek için kötü yollara sapan insanlara ihtiyacımız yok. Genç beyinlere en azından ileride ciddi sorunlarla karşılaştıklarında kendi kendilerine çözebilme fırsatı vermeliyiz. Bunun için doğru bir kültürü, birlik beraberliği, kardeşliği benimsetmeliyiz. İnanın o zaman dünya daha yaşanılacak bir yer haline gelecektir.