Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: süveyda4496
Eser Sıra Numarası: 230214eser22


                                            AKLIN ZİNCİRLERİ
      İnsan altmış yetmiş yıllık yaşamında zamanın yaklaşık üçte birini hayatı anlamaya daha doğrusu tanımaya çalışarak geçiriyor. Oysa insan, hayata yaşamaya gelmemiş miydi? Tecrübe diye; geleceklerin çocukları, küçükken büyüklerin özelliklerini kazanmaya başlıyorlar.
Bir insana eğer seçim yapma hakkı tanınmışsa, o seçim hakkı zaten insanın özgürlüklerini götürüyor.Hayatı öğrenmeye çalışırken çocuklar şekillenmeye başlıyorlar.Daha doğrusu başkalarının çizdiği şekle girmeye… Bu da insanın kendi şeklini kaybetmesi demek oluyor.Bilinçaltına gidiyor gerçek kişiliği. Demem odur ki; gelecek kaygısı da bunun gibi.Çocuklar, gençler geleceğe dair kaygılarıyla yaşamı anlamaya, sorgulamaya çalışıyorlar. Bazen başkalarının çizdiği yönde çözmeye çalışıyorlar. Yaşam ilerlerken teknolojinin getirmiş olduğu imkânlar doğrultusunda iş bulma olanakları, kişiye göre daralıyor.Bu da gelecek kaygısı yaratıyor. Aslında hayatımızda en büyük mücadeleyi bunun adına vermiyor muyuz?Yıllar boyu hatta okul sıralarındayken başlıyor bu kaygı. İyi bir okulum olacak mı? Üniversiteyi kazanacak mıyım? İyi bir evliliğim olacak mı? Çocuklarım iyi yerlerde olacaklar mı? Ve daha birçok soru aklımızın bir köşesinde bizi rahatsız etmiyor mu? Hatta kaygılarımızın boyutları bile farklılık gösteriyor.Zamanında bir insan tanıdım. Hastaydı. Onun için geleceğe dair tek kaygısı sağlığıydı. Belki yalnızlıktan, belki de insanlara muhtaç olmaktan korkuyordu. Beklentinin kendisi bile onun için anlamını yitirmişti.
      Öte yandan sevdiklerimizi kaybetmekten korkmuyor muyuz? Bu bazen öyle bir hâl alıyor ki adeta geleceğimize ipotek koyuyor.  Bunlar bir kenara, hepimiz içgüdüsel olarak endişelenmeye meyilliyiz. Korkularımızı, endişelerimizi bir kenara bırakmak zorundayız.Maksim Gorki der ki; ‘’İnsan, aklının zincirlerini kırıp gidebileceği o kadar çok yer vardır ki bilemezsiniz.’’ Gorki’ nin dediği gibi aklın zincirlerini kırıp endişelerimizi, kaygılarımızı bir kenara bırakıp gidebileceğimiz o yerlere zamanında gitmeliyiz.