Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: turkuaz1112
Eser Sıra Numarası: 230214eser70


                                                           SANAL DÜNYA
             Eski evimizdeki eski zamanları özlüyorum açıkçası. Akşam yemeğinde herkesin evde olduğu, yemekten sonra çay demlenirken kestanelerin sobanın üzerinde yavaş yavaş kızarmaya başladığı günleri. Çayımızı yudumlarken sohbet ettiğimiz günleri. Tabi o zamanlar evde sadece küçük bir televizyon, eski bir radyo, bir de ev telefonu vardı.
Biz insanlar hep yaşam standartlarımızı yükseltmeye çalıştık, hep daha iyisini, daha kolayını seçtik. Elimizdeki var olanları değiştirip geliştirmeye başladık. Ve her şeyde olduğu gibi teknolojinin de gelişmesini istedik. Ama gelişen teknolojiyle hayatların nasıl değişeceğini düşünemedik. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar, internet… Bunlar sayesinde kolaylaştı hayatımız. Bunlar sayesinde işlerimizi daha kısa sürede hallediyor, daha çok zaman kazanıyoruz. Ama gün geçtikçe insanları birbirinden uzaklaştırıyor. Gerçek dünyadan sanal aleme yönlendiriyor. Sanal alemi güzel ve çekici gösteriyor. En basitinden artık insanlar bir fincan kahveyle hal hatır sormak yerine birkaç mesajla işlerini hallediyor. Konuşmalar sanal ortamdaki diyaloglarla sürdürülüyor. Doğum günü, özel gün ve bayram kutlamaları tek mesajda bitiyor. Kartpostallar vardı bir zamanlar bu özel günler için. Elle yazılan, samimi tebrik ve teşekkür kartları. Artık onlar yok mesela. Derler ki, “elektronik kartlar” var, insanlar onları gönderiyor birbirine. Peki gönderiyorlar da ne oluyor? Kaç saniye bakıyorlar? Saklıyorlar mı? Mürekkepli kalemle yazılıp postaya verilmiş kartpostalın yerini kaç yüz bin elektronik kart alabilir?
Eski arkadaşlık, eski akrabalık bağlarının kalmaması yanında eski evlilikler de kalmadı. Eskiden daha uzun sürermiş evlilikler, boşanmalar ise daha az.Çünkü insanlar birbirlerini daha iyi tanıyorlardı.“Sanal” diye bir şey yoktu.Sanal arkadaşlıklar, sanal ilişkiler.Sanal üzerinden gerçeğe dönüştürülmeye çalışılan ilişkiler. Evlilikle başlayıp boşanmayla sonlanan ilişkiler.Artık her şey farklı. İnsanlar modernleştiklerini, geliştiklerini sanıp değişiyorlar. İlişkilerini yıpratıp koparıyorlar.
        Yakında bayramların, özel günlerin tadının tuzunun kalmadığı, evli insanların en ufak şeylerden kavga edip boşandığı, insanların birbirleri için daha az emek harcadığı, bazı değerlerimizin yok olmaya başladığı bir dünyada yaşamaya başlayacağız.Günümüzde bile bu durum iç karartıcı bir manzaradayken gün geçtikçe gelişip ilerleyen teknoloji yüzünden (ya da sayesinde mi demeliyim?) kaç insanın birbirinin yüzünü görmeye ihtiyacı kalmayacak? Dünya gerçeklikten çıkıp “sanal dünya” ya mı dönecek?