Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: uçar2020
Eser Sıra Numarası: 230214eser75


                                                                      BEN
        Ben Hatay Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin motor bölümünde okuyorum. Benim hedefim on ikinci sınıfta YGS’ye girip, kendi alanım üzerinde en iyi üniversiteyi okuyup büyük firmalarda çalışmak istiyorum. Ya da önüme bundan daha iyi seçenekler gelirse o seçenekler üzerinde hayatıma devam etmek istiyorum.
En çok korktuğum şey bu kafamdakileri yapamazsam, istemediğim bir mesleği yapmak zorunda kalırsam? İnsanın sevmediği bir şeyi yapması o kişi için çok zor bir şeydir. İnsanın sevmediği bir şeyi yapması, onu mutsuzluğa, mutsuzlukta o kişiyi iş hayatında başarısızlığa sürükler. Ben de bu duruma düşersem kendimi teselli etmeye çalışırım.O işin bir de artı yönünden bakmaya çalışırım. Ama bunun fazla bir işe yaramadığını biliyorum.Belki bir umut o işe ısınabilirim. Eğer o işi sevemezsem başıma gelecek en kötü şeylerden biri bu olur. İnsanın böyle olması onu sadece iş hayatında değil aile hayatında, sosyal hayatında da etkiler.
Ben bu duruma düşmemek için okuyacağım, çalışacağım ve bunu başaracağım. Ama insanın başarabilmesi için ilk olarak inanması gerekir. Ama çalışmadan, yorulmadan başarabileceğine inanmak saçma olur. Ben de inşallah bu çalışmamın karşılığını ilerde alırım. Kısacası endişem ilerde istediğim bir işe sahip olamamak. Hayat ilerde çok daha zor olacaktır. İnsanlar birbirinden daha fazla uzaklaşacaktır. İnsanların büyüklerine, birbirlerine olan saygıları azalacaktır. 
       Teknoloji geliştikçe insanlar gerileyecek ve herkes kendi menfaatini düşünecektir. Nüfus arttıkça iş azalıyor. Ve yine diyorum işte, ilerde rahat etmek için çalışacağım, inanacağım ve sonunda başaracağım.