Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: umut2323
Eser Sıra Numarası: 220214eser08                                                        İNADINA UMUT
          İnsanoğlu hayal kurmayı ne zaman ya da nasıl öğrendi bilemiyoruz ama daha iyisi için hayal kurmak insanoğlunun en büyük alışkanlığı.Hayaller değişse de beklentiler; hep daha iyisini yaşamak arzusuyla, hayatın acımasızlığına inat bazen de insanoğlunun doyumsuzluğundan mütevellit.
Günümüz şartlarında gelecek kaygısı yaşamamak elde değil.Zira insanoğlu yaşadığı dünyayı zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor adeta.Yönetenlerin pervasızlığı, adaletin bir türlü tam anlamıyla tecelli etmeme arzusu, gazetelerde okuduğumuz skandal memleket meseleleri, savaşlar,ölümler,zulümler, işsizlik, sağlık sorunları vs…vs…Bir baklava çalmanın milyonlarca dolarlık yolsuzluk,hırsızlıktan daha ağır bir suç olduğu, vatandaşın çocuğu yeşilliğin altında yatarken yönetenlerin çocuklarının yeşillerin üstünde keyif sürdüğü,çocukların gelin diye dedeleri yaşlarındaki adamlarla evlendirildiği, tecavüzün hak edilebileceğini söyleyen hukuk sistemi, sansürün alabildiğine yaygınlaştığı, eğitim sisteminin yozlaştığı, binlerce kilometre öteden biz oraya demokrasi getireceğiz deyip elini kolunu sallayarak ancak ölüm ve kıyım getirilebildiği, oniki yaşındaki çocuğun “terörist” olabildiği, uyuşturucu kullanım seviyesinin ilkokul çağlarına kadar düştüğü, cana kıymanın neredeyse sıradan bir şey olduğu, halkın güvenini korumakla mükellef kolluk kuvvetlerinin halkın canına kastedip yediği haltın bu halka hizmet etmek için göreve getirilen yöneticilerinin destan yazmak olarak nitelendirdiği, hayat pahalılığı, eğitimin kalitesiz, okulların, hastanelerin ticarethaneye çevrildiği yerde hayal kurmamak elde değil. Bu kadar şey saymışken insanların gelecek hakkında kaygısı olması sizce de çok normal değil mi?
         Hayal kurmak elbette insanın doğasında olan bir şey fakat beklentilerimizin gerçekleşmesi için mücadele azmi de olmak zorundadır. Kurduğumuz hayaller ancak karşımıza çıkan zorlukları aşmakla gerçekleşebilir. Hayat her şeye rağmen devam ediyor gelecek için, daha iyisi için; mücadeleye devam.