Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: zamansız9825
Eser Sıra Numarası: 230214eser84


                                                                     BİLMECE
          Gelecek, bir bilmecedir. Yanıtını, “yaşayacağımız zaman” tanımıyla verebileceğimiz bir bilmece.Bu tanım, herkes için farklı anlamdadır. Kimimiz için sadece umuttan, kimimiz içinse sadece endişeden ibarettir.  İnsanlık, artık geleceğini kendisi yaratmaktadır ve bilmektedir ki yaşamda her şey zıddıyla vardır. Geleceği tamamen yarar üzerine kurmak olası değildir. Yaşamda yararı olan her şeyin zararı da olacaktır. Sonucunun neler olacağını bilmeden sürüklendiğimiz, hunharca yok saydığımız en değerlimiz olan bu zaman; gün gelince savunmasız kalacağımız düşmanımız da olabilecektir.
Zaman su gibi akıp geçerken teknoloji de peşi sıra ilerlemekte olacaktır. Gelecekte bizi bekleyen, teknolojik bir küreye sahip olacağız. Yüzyıl sonra, klavye ile yazı yazmak kuş tüyü kalemlerle parşömene yazı yazmak kadar eski bir yöntem olarak kabul edilecek. Biyolojik gelişmeler, oldukça tehlikeli ve pahalı olacak. Gelecekte insanların yapacağı biyolojik değişiklikler saçını yaptırmak gibi olmayacak. Her şeyi kolayca elde edebileceğiz sonuç olarak insanlar için yaşamak sıkıcı bir hale gelecek. İnsanların Dünya’da sürekli artan faaliyetleri hem yaşam alanlarının azalması, hem de binlerce canlı türünün hatta ve hatta insanlığında tehdit altına girmesi demek.
“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine” demiş Nazım Hikmet, gelecekte ise bizi bekleyen robot ”Kardeş”lerimiz olacaktır.Robotlaşacak, kalabalıklaşacak insanlığın arasında yalnızlaşacağız. Geçmişte kulaklıkla konuşan insanları kendi kendine konuşuyormuş sanıp deli diye isimlendirirken zamanla normalleşen bu durum sonucunda gelecekte aynı insanları delirmiş robot insanlar olarak isimlendireceğimiz âşikar.Yalnızlığımızla savaşırken muhabbetine hasret kalacağımız kimse kalmayacak, tek amaçları komutları yerine getirmek olan insan dışı varlıklardan.
Bunun yanı sıra, robot teknolojisi geliştikçe, insanların iş bulma imkânı da tehdit altına girecektir. Günümüzde bile iş bulma imkânları fazlasıyla zorken, gelecekte bizi bekleyen işsiz bir toplumla karşı karşıya kalacağız. Bu sorun sonucunda üretici toplum tamamen yok olmuş, tüketici toplum fazlasıyla artmış olacaktır.  İnsanların yapacakları tek hareket parmak oynatmak olacağından uzun baş parmaklı, yürümeyi bilmeyeceklerinden kısa bacaklı bir insanoğlu bizi bekleyecektir.
Gelecekte yaşayacağımız bir başka problemi coğrafi açıdan ele alacak olursak; atmosfere bugün olduğu kadar karbondioksit yaymaya devam edersek, sıcaklık gelecek yüzyılda 3-5 derece yükselecektir. NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde iklimbilimci olan Gavin Schmidt, ‘Deniz seviyesinin yaklaşık 1 metre yükselmesini beklediklerini.’ belirtmiş. Deniz seviyenin 1 metre yükselmesi, havanın 3-5 derece yükselmesi kısaca Dünya’nın sonunun çokta uzakta olmayacağına işaret. Belki de yatacak yerimiz bile olmayacak.
       Aslında bilmecenin cevabını bulmak o kadar da zor olmasa gerek, yazımda da belirttiğim gibi gelecekte karşılaşacağımız bütün sorunların asıl nedeni insanoğludur.Karşılaşacağımız sorunları en aza indirmekse bizim elimizde. Yaşamımızı iki parmak arasına hapsetmektense teknolojinin kölesi haline gelmek, bütün bunlar bizim seçimimiz dahilinde ilerleyen konular.Geleceğe yatırım yapmak amaçlı bulunan buluşlar aslında insanlığımızı köreltip, ırkımızı yok ediyor, bizi nefes alıp veren birer robota dönüştürüyor.