Konusu
" Öngörme becerisine sahip insanoğlu geleceğe yönelik endişelerini de çoğu zaman içinde taşır. Sizinkiler nelerdir? “

Yazar Rumuzu: zümrüt yeşili3215
Eser Sıra Numarası: 230214eser04


                                               DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İSTEMEK
         Öngörebilme becerisi, farkında olmadığımız halde hayatımıza yön verebilen önemli yeteneklerimizden biri şüphesiz ki. Günlük hayatta hepimiz birçok şey yaşıyor, birçok seçim yapmak durumunda kalıyoruz. Çok dikkat etmiyoruz belki ama aslında yaptığımız tek bir seçim bile gelecekte yaşayacağımız birçok şeyi derinden etkileyebiliyor. Öngörebilme becerisine sahip olan bizler ise yaptığımız tüm seçimlerde bu yeteneğimizden faydalanıyoruz doğal olarak. Aynı zamanda bu beceri, bizlere birçok sorumluluğu da getiriyor. Belki de bu sorumluluklar yüzünden yaptığımız önemli, önemsiz bütün seçimlerde içimizde bir tedirginlik taşıyoruz. Aldığımız kararların sonuçlarını merak ediyor, bazen de bu sonuçlardan endişe duyuyoruz. İşte hepimizin sahip olduğu bu beceri ve peşinde getirdiği endişe duygusu, insanlık var olduğundan beri süregelse de sanırım son zamanlarda, küreselleşen dünyada kendini daha çok hissettiriyor.
 Sıradan fakat ele alınabilecek tipik bir öğrenci modeli olarak ben bu dünyada yaşayan bir insan, çağa zar zor ayak uydurmaya çalışan bir ülkenin vatandaşı, daha da önemlisi, bu ülkede eğitim görmek, bu ülkenin kendi belirlediği kurallara göre yaptığı sınavlara girmek zorunda olan bir genç olarak diyebilirim ki benim de geleceğe yönelik birçok endişem var ve olmalı da zaten. Evet sayın yöneticilerimizin şahsi istekleri dolayısıyla ayda birkaç kez değişen bir eğitim sistemine sahip ülkemizde kesinlikle derslerime çok çalışmalıyım, ilk yirmi elementi kesinlikle ezbere bilmeliyim, bütün fotosentez denklemlerini rahatça yazabilmeliyim, sınavlarda bütün fizik sorularını doğru yapabilmeliyim belki biraz da zaman kalırsa flütle birkaç parça da çalabilmeyim. Bütün bunların amacını ne yazık ki kavrayabiliyorum hepsi benim daha iyi (!) bir hayat yaşayabilmem için. Fakat benim endişem sadece kendi hayatım üzerine odaklı değil çoğu insan bilmiyor belki ama. En başta da dediğim gibi ilk olarak evrensel kimliğimden ötürü insanlık medeniyeti üzerine endişelerim var ve tabii olarak bunun dışında kalan tüm canlılar ve doğa üzerine. Evet ben eğitim hayatımın bütün gerekliliklerini yerine getiren, kurallara uyan bir öğrenci olacağım fakat alacağım eğitim dünya üzerinde yaşanan insanlık dramlarına, sonu hep zararla biten insanlık ayıbı savaşlara engel olabilecek mi? Sahip olduğum diplomalar hayvan katliamlarını, ağaçların kesilmesini bir nebze olsun azaltabilecek mi? İşte bunlardan hiç emin değilim. Bizden sonrakilere doğa, hayvan, insan sevgisini anlatamayacaksak, daha temiz bir hava bırakamayacaksak, doğanın trafik gürültülerinin altına saklanmış müziğini dinletmeyi öğretemeyeceksek eğer niye yaşıyoruz ki biz? Öğrendiğimiz bilgiler sadece, bizim yaptıklarımızın aynısını yapan, çarpım tablosunu ezbere bilen, haritada bütün denizlerin yerini gösterebilen, gün geçtikçe daha da hissizleşen insanlar yetiştirmeye mi yönelik olacak? O zaman ne farkımız kalacak bizim de bizden önceki yaşayanlardan? Bence gün geçtikçe daha da gelişen ülkemizde tek amacımız bu olmamalı, olmasın. Hayatta ne olursa olsun her zaman tüm insanlığa yönelik evrensel amaçlarımız, endişelerimiz de olsun. Hani hep derler ya “Dünyayı değiştirmek istersen önce kendinden başla” diye.Ben de bu kısa yazıyı yazarken asıl endişemin sadece okumaktan ibaret olmadığını, eğer daha güzel, daha yaşanılabilir bir dünyada yaşamak istiyorsam daha farklı şeyler yapmam gerektiğinin farkına vardım.
          Ben bir genç olarak -belki de bir çocuk- endişelerimi dile getirmeye çalıştım. Aslında bütün insanlıktan istediklerimi küçük bir kağıt parçacığı vasıtasıyla birkaç insana ulaştırabileceğimi düşündüm. Bu düşüncelerimin öyle ya da böyle bir gün gerçekliğe kavuşacağını şimdiden öngörebiliyorum, fakat bunu biz yapmazsak kim yapar, ne kadar zaman kaybederiz orasını bilemiyorum.